Vše, co potřebujete vědět o volebním průkazu
Co je volební průkaz
Volební průkaz je dokument, který umožňuje jeho držiteli hlasovat ve volbách mimo své trvalé bydliště. Pokud se například v době voleb budete nacházet na dovolené, na služební cestě nebo v nemocnici, s volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat u vašeho obecního úřadu, a to nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb. V případě konání druhého kola voleb je lhůta pro podání žádosti 3 dny před jeho konáním. Volební průkaz vám bude vydán osobně, případně ho lze zaslat na vaši adresu. Pro jeho vydání je nutné se prokázat platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Vlastnictví volebního průkazu vám neukládá povinnost volit. Pokud se rozhodnete volit ve svém volebním okrsku dle trvalého bydliště, volební průkaz s sebou nepotřebujete.
Kdo ho může získat
Volební průkaz opravňuje k hlasování ve volbách mimo trvalé bydliště a získat ho může každý volič zapsaný v seznamu voličů. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, a to nejpozději 7 dní před volbami, pokud je žádost podávána osobně, nebo 15 dní před volbami, pokud je podávána písemně. Volič v žádosti uvede důvod, proč o volební průkaz žádá. Mezi nejčastější důvody patří pobyt mimo trvalé bydliště v době voleb, ať už z důvodu dovolené, služební cesty, nebo studia. Volební průkaz neopravňuje k volbě do zastupitelstev krajů, pokud se volič zdržuje mimo území kraje, kde je zapsán v seznamu voličů. V takovém případě je nutné požádat o zapsání do zvláštního seznamu voličů v místě pobytu.
Jak o něj zažádat
Žádost o volební průkaz můžete podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo v listinné podobě. Osobně je možné o volební průkaz požádat nejpozději do 2 dnů před volbami, tedy do pátku před prvním dnem voleb. V listinné podobě musí být žádost doručena nejpozději 7 dnů před prvním dnem voleb. Žádost musí obsahovat vaše jméno a příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a adresu, kam má být volební průkaz doručen. Nezapomeňte žádost řádně podepsat. Pokud žádáte o volební průkaz v listinné podobě, je nutné váš podpis úředně ověřit. Volební průkaz vám bude vydán nejdříve 15 dnů před prvním dnem voleb. S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky.
Důležité termíny
Pro pochopení problematiky volebního průkazu a dokladu opravňujícího k hlasování ve volbách je důležité si vyjasnit několik pojmů. Volební průkaz je dokument, který umožňuje voliči hlasovat mimo své trvalé bydliště. Vydává ho obecní úřad a je určen pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Evropského parlamentu a pro volbu prezidenta republiky. Doklad opravňující k hlasování je pak obecnější pojem, který zahrnuje volební průkaz, ale i další dokumenty, jako je například občanský průkaz. Pro volby do zastupitelstev obcí a do Senátu Parlamentu České republiky volební průkaz nepotřebujete. Hlasovat můžete v místě svého trvalého bydliště na základě platného občanského průkazu nebo cestovního pasu. Je důležité si uvědomit, že volební průkaz je určen pouze pro volby, pro které byl vydán. Nelze ho tedy použít pro jiné volby.
Volební průkaz: klíč k budoucnosti, který držíme v ruce jen jednou za čas. Neztrácejme ho, ale moudře s ním naložme.
Božena Němcová
Hlasování s průkazem
Voliči, kteří se v den voleb nebudou nacházet ve svém volebním okrsku, ale přesto se chtějí zúčastnit voleb, mohou využít hlasování s voličským průkazem. Voličský průkaz opravňuje voliče hlasovat v jakémkoli volebním okrsku v České republice, a to ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, do Senátu Parlamentu České republiky, do Evropského parlamentu a v prezidentských volbách. Pro jeho vydání je nutné požádat obecní úřad obce s rozšířenou působností v místě trvalého pobytu voliče, a to nejpozději 7 dní před dnem voleb, pokud je žádost podávána osobně, nebo nejpozději 14 dní před dnem voleb, pokud je žádost zasílána písemně. Při hlasování s voličským průkazem je volič povinen prokázat svou totožnost platným dokladem totožnosti. Voličský průkaz je důležitým nástrojem pro zajištění aktivního volebního práva i pro občany, kteří se v den voleb nemohou nacházet ve svém volebním okrsku. Umožňuje jim zúčastnit se voleb a ovlivnit tak politické dění v zemi.
Platnost průkazu
Volební průkaz je dokument, který opravňuje k hlasování ve volbách mimo trvalé bydliště. Jeho platnost je omezena na konkrétní volby, pro které byl vydán, a je uvedena přímo na průkazu. To znamená, že volební průkaz nelze použít pro jiné volby, než pro které byl vydán, a to ani v případě, že se konají ve stejném termínu. Po skončení voleb volební průkaz pozbývá platnosti a je nutné si pro případné další volby vyřídit nový. Je důležité si uvědomit, že volební průkaz neopravňuje k hlasování v jiných než ve volbách, pro které byl vydán, a to ani v případě, že se volební místnost nachází ve stejném místě.
Ztráta průkazu
Ztráta volebního průkazu je nepříjemnou komplikací, která vám ale nemusí bránit v uplatnění vašeho volebního práva. V případě ztráty, odcizení nebo poškození volebního průkazu je nutné neprodleně kontaktovat obecní úřad vašeho trvalého bydliště a požádat o vydání náhradního volebního průkazu. Žádost je možné podat osobně nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji opatřit úředně ověřeným podpisem. Obecní úřad vám následně vydá nový volební průkaz, se kterým budete moci volit ve stanoveném termínu a místě voleb. Je důležité si uvědomit, že hlasovat je možné pouze na základě platného volebního průkazu. Bez něj vám nebude umožněno hlasování, a to ani v případě, že jste zapsáni ve voličském seznamu. Proto je důležité včas řešit případnou ztrátu volebního průkazu a zajistit si tak možnost svobodně a tajně vyjádřit svou vůli ve volbách.
Možnosti volby
Volební průkaz otevírá dveře k flexibilitě volebního procesu. Díky němu nejste vázáni na svou domovskou volební místnost a můžete hlasovat kdekoli v České republice, a to v jakýchkoli volbách. Stačí se dostavit do jakékoli okrskové volební komise s platným volebním průkazem a dokladem totožnosti. Volební průkaz je dokument vydávaný na žádost voliče, který mu umožňuje hlasovat mimo své trvalé bydliště. Je určen pro ty, kteří se v den voleb nacházejí mimo svůj volební obvod, ať už z důvodu dovolené, pracovní cesty, studia, nebo hospitalizace. Kromě volebního průkazu je prokázání totožnosti nezbytné. K tomuto účelu slouží občanský průkaz, cestovní pas nebo jiný doklad s fotografií, který je v souladu se zákonem.
Volby do Poslanecké sněmovny
Volební průkaz je důležitý dokument, který umožňuje volit mimo trvalé bydliště. Pokud se v den voleb do Poslanecké sněmovny nacházíte mimo svůj volební obvod, například na dovolené nebo služební cestě, volební průkaz vám zaručí, že o své volební právo nepřijdete. Žádost o jeho vydání je nutné podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději 7 dní před volbami. V den voleb se pak s platným dokladem totožnosti a volebním průkazem dostavíte do jakékoli volební místnosti v České republice a odevzdáte svůj hlas. Kromě volebního průkazu je pro hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny nezbytný také platný doklad totožnosti. Může se jednat o občanský průkaz, cestovní pas nebo jiný doklad, který umožňuje vaši jednoznačnou identifikaci. Bez platného dokladu totožnosti vám nebude umožněno hlasovat, a to ani v případě, že budete mít u sebe volební průkaz.
Volby do Senátu
Voliči, kteří se v den voleb do Senátu nebudou nacházet v místě svého trvalého bydliště, a tedy ani ve svém volebním okrsku, mohou k hlasování využít volební průkaz. Volební průkaz umožňuje volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to v prvním kole i případném druhém kole voleb. Žádost o jeho vydání je nutné podat nejpozději 7 dnů před prvním dnem voleb, a to buď osobně na obecním úřadě v místě trvalého bydliště, nebo písemně či elektronicky. Volič musí ve své žádosti uvést důvod, proč žádá o vydání volebního průkazu. K volbě do Senátu je pak kromě volebního průkazu nezbytné prokázat svou totožnost platným dokladem, například občanským průkazem, cestovním pasem nebo průkazem pojištěnce. Bez platného dokladu totožnosti nebude volič k volbám připuštěn, a to ani v případě, že bude vlastnit platný volební průkaz.
Volby do Evropského parlamentu
Voliči, kteří se v době konání voleb do Evropského parlamentu nebudou nacházet ve svém volebním okrsku, se nemusí obávat o možnost uplatnit své volební právo. Stačí, když si na obecním úřadě vyřídí takzvaný volební průkaz. Tento doklad jim umožní hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Volební průkaz je nutné předložit ve volební místnosti společně s dokladem totožnosti, kterým může být například občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz. Bez předložení obou těchto dokladů vám nebude umožněno hlasování. Vydání volebního průkazu je bezplatné a požádat o něj lze i písemně nebo elektronicky, a to nejpozději 7 dní před volbami. Pro voliče, kteří se v době voleb budou nacházet v zahraničí, platí odlišný postup.
Vlastnost | Volební průkaz |
---|---|
Účel | Umožňuje volit mimo trvalé bydliště |
Platnost | Pouze pro volby, pro které byl vydán |
Komunální volby
Volební průkaz je důležitý dokument, který vám umožňuje volit v komunálních volbách i mimo vaše trvalé bydliště. Pokud se v době voleb budete nacházet jinde, například na dovolené nebo na služební cestě, volební průkaz vám zaručí, že o své volební právo nepřijdete. Kromě volebního průkazu je nezbytné se ve volební místnosti prokázat i platným dokladem totožnosti. Tím může být občanský průkaz, cestovní pas nebo jiný doklad s fotografií, který vydal státní orgán. Bez platného dokladu totožnosti vám volební komise hlasování neumožní, a to ani v případě, že budete mít platný volební průkaz. Je proto důležité zkontrolovat si včas platnost všech dokumentů a předejít tak nepříjemným komplikacím v den voleb. Pamatujte, že účast ve volbách je důležitým občanským právem a zároveň i odpovědností.
Doplňující informace
Voličský průkaz opravňuje k hlasování ve volbách mimo trvalé bydliště. Pokud se v den voleb nacházíte mimo místo svého trvalého bydliště, ať už z důvodu dovolené, služební cesty, nebo studia, je nutné si předem vyřídit voličský průkaz. Voličský průkaz si můžete vyřídit na obecním úřadě v místě trvalého bydliště, a to nejpozději do pátku předcházejícího dni voleb do 16 hodin. Pro vydání voličského průkazu není nutné uvádět důvod. K vyzvednutí voličského průkazu již není potřeba úředně ověřená plná moc, stačí pouze ústní sdělení čísla voličského průkazu zmocněné osoby. Voličský průkaz vás opravňuje k hlasování ve všech typech voleb, tedy ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, do Senátu Parlamentu České republiky, do Evropského parlamentu a v prezidentských volbách. V den voleb se pak s voličským průkazem a platným dokladem totožnosti dostavíte do jakékoli volební místnosti v rámci daného typu voleb.
Publikováno: 09. 11. 2024
Kategorie: Politika