Vše o voličském průkazu pro eurovolby: Kde ho vyřídit a jak s ním volit?

Žádost o voličský průkaz

Voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu (eurovolby) si můžete vyřídit, pokud budete v den voleb mimo své trvalé bydliště. Voličský průkaz vám umožní volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice nebo na zastupitelském úřadě. Žádost o voličský průkaz pro eurovolby můžete podat osobně na obecním úřadě podle místa trvalého bydliště, datovou schránkou nebo poštou. Žádost podaná elektronicky (e-mailem) musí být opatřena zaručeným elektronickým podpisem. Pro vyřízení voličského průkazu budete potřebovat pouze občanský průkaz nebo cestovní pas. Voličský průkaz vám bude vydán nejpozději 15 dnů před volbami.

Kdo může žádat?

O voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu může požádat každý občan České republiky, který má právo volit. To znamená, že musí dosáhnout věku 18 let nejpozději ve dni voleb a nesmí mu být omezena svoboda z důvodu ochrany zdraví lidu. Voličský průkaz opravňuje k hlasování pouze ve volbách do Evropského parlamentu a je platný pouze pro příslušné volební období. Pokud se občan České republiky nachází v době konání voleb do Evropského parlamentu v zahraničí, může o voličský průkaz požádat na zastupitelském úřadě České republiky v dané zemi. Pro vyzvednutí voličského průkazu je nutné se prokázat platným občanským průkazem nebo cestovním pasem.

V den voleb se pak volič s voličským průkazem dostaví do libovolné volební místnosti v České republice nebo na zastupitelském úřadě v zahraničí a po předložení voličského průkazu a prokázání totožnosti může odevzdat svůj hlas.

Váš voličský průkaz do eurovoleb je Vaším hlasem v Evropě. Nezapomeňte ho vzít s sebou k volbám a ovlivnit tak budoucnost EU.

Zdeněk Dvořáček

Termín podání žádosti

Žádost o vydání voličského průkazu pro volby do Evropského parlamentu je nutné podat včas. Termín se liší podle způsobu podání. Pokud žádáte osobně, je poslední den podání žádosti pátek před volbami do 16:00 hodin. Váš voličský průkaz si pak můžete vyzvednout ihned na místě. V případě zaslání žádosti poštou je nutné ji podat nejpozději 7 dní před volbami. Poštu ale nepodceňujte a raději ji odešlete s dostatečným předstihem. Elektronicky, datovou schránkou, lze žádost podat nejpozději do pátku před volbami do 16:00 hodin. Pamatujte, že pro hlasování v eurovolbách potřebujete platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Voličský průkaz vám umožní volit v jakémkoli volebním okrsku v ČR nebo na zastupitelském úřadě v zahraničí.

Způsoby podání žádosti

Existuje několik způsobů, jak si zařídit voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu a uplatnit tak své volební právo i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. Žádost o vydání voličského průkazu můžete podat osobně na obecním úřadě dle místa vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 2. pracovního dne před volbami. Druhou možností je požádat o voličský průkaz písemně. V takovém případě je nutné, aby vaše žádost byla úředně ověřena a doručena na příslušný obecní úřad nejpozději 7 dní před volbami. Kromě voličského průkazu budete pro samotné hlasování potřebovat také platný doklad totožnosti, například občanský průkaz nebo cestovní pas. Nezapomeňte, že voličský průkaz vám umožňuje hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, ale i v zahraničí na zastupitelském úřadě.

Vydání voličského průkazu

Vydání voličského průkazu pro volby do Evropského parlamentu se řídí stejnými pravidly jako pro ostatní volby. Pokud se v době konání voleb nebudete nacházet v místě svého trvalého bydliště, a tedy ani ve svém volebním okrsku, můžete k hlasování využít voličský průkaz. Voličský průkaz vám umožní volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky nebo na zastupitelském úřadě. Žádost o vydání voličského průkazu pro volby do Evropského parlamentu je nutné podat nejpozději 7 dní před dnem voleb. Žádost můžete podat osobně na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, písemně nebo elektronicky. V případě elektronické žádosti je nutné ji opatřit zaručeným elektronickým podpisem. Dokladem potřebným pro hlasování v eurovolbách je platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Spolu s jedním z těchto dokladů se prokazujete ve volební místnosti. Pokud volíte na voličský průkaz, předložíte jej společně s dokladem totožnosti.

Platnost voličského průkazu

Voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu (EP) opravňuje k hlasování pouze v těchto volbách. Jeho platnost je omezena na jedny konkrétní volby do EP a zaniká odevzdáním obálky s hlasovacím lístkem. Voličský průkaz pro eurovolby není možné použít pro žádné jiné volby, ať už se jedná o volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, krajské volby nebo volby prezidenta. Pro každou z těchto voleb je nutné si vyžádat nový voličský průkaz. Kromě voličského průkazu je pro hlasování v eurovolbách nezbytné se prokázat platným dokladem totožnosti, například občanským průkazem, cestovním pasem nebo průkazem pojištěnce. Bez předložení platného dokladu totožnosti vám nebude umožněno hlasovat, a to ani v případě, že budete mít platný voličský průkaz.

Hlasování s voličským průkazem v ČR

V České republice máte možnost volit i v případě, že se v den voleb do Evropského parlamentu nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. Stačí si předem vyřídit voličský průkaz. Ten vám umožní hlasovat v jakémkoli volebním okrsku v ČR, a to i v případě, že se jedná o volby do Evropského parlamentu. Voličský průkaz si můžete vyřídit na obecním úřadě obce s rozšířenou působností podle místa vašeho trvalého bydliště. Žádost o jeho vydání je možné podat i elektronicky, a to nejpozději 7 dní před dnem voleb. Pro vyzvednutí voličského průkazu se pak budete muset dostavit osobně, a to nejpozději do dne voleb. Kromě voličského průkazu nezapomeňte, že k volbám budete potřebovat i platný doklad totožnosti, například občanský průkaz nebo cestovní pas.

Typ dokumentu Použití pro volby do Evropského parlamentu v ČR
Občanský průkaz ČR Ano
Cestovní pas ČR Ano

Hlasování s voličským průkazem v zahraničí

Čeští občané pobývající v době konání voleb do Evropského parlamentu v zahraničí, mohou využít k hlasování voličský průkaz. Voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu opravňuje k volbě v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky nebo na zastupitelském úřadě. Pro jeho vydání je nutné podat žádost, a to buď osobně na obecním úřadě dle trvalého bydliště, nebo písemně či elektronicky (datovou schránkou). Žádost musí obsahovat jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a adresu, kam má být průkaz zaslán. V případě elektronické žádosti musí být opatřena uznávaným elektronickým podpisem. Lhůta pro podání žádosti zasílané poštou končí sedm dní před volbami, u elektronické žádosti pak tři dny před volbami. K volbám do Evropského parlamentu se pak kromě voličského průkazu prokazujete platným občanským průkazem nebo cestovním pasem.

Ztráta nebo odcizení voličského průkazu

V případě ztráty nebo odcizení vašeho voličského průkazu pro volby do Evropského parlamentu je nezbytné co nejdříve kontaktovat obecní úřad vašeho trvalého bydliště a nahlásit tuto skutečnost. Na základě vašeho ohlášení vám bude vydán nový voličský průkaz. Pro jeho vydání je nutné se prokázat platným dokladem totožnosti, například občanským průkazem nebo cestovním pasem. Bez platného voličského průkazu nebo jiného dokladu totožnosti se nebudete moci voleb do Evropského parlamentu zúčastnit.

Nezapomeňte na svůj občanský průkaz!

Kromě zapsaných voličů v seznamech voličů mohou v eurovolbách hlasovat i občané, kteří se v den voleb zdržují mimo své trvalé bydliště. Pro hlasování v eurovolbách mimo místo trvalého bydliště je nezbytné vlastnit voličský průkaz. Voličský průkaz si můžete vyřídit na obecním úřadě v místě trvalého bydliště, a to buď osobně nejpozději do 24 hodin před volbami, nebo elektronicky nejpozději 48 hodin před volbami. Nezapomeňte, že k vyzvednutí voličského průkazu budete potřebovat platný doklad totožnosti, tedy například občanský průkaz nebo cestovní pas. S voličským průkazem pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky.

Publikováno: 11. 11. 2024

Kategorie: Politika