Volební průkaz: Vše, co potřebujete vědět o hlasování v Evropských volbách

Volební Průkaz Evropské Volby

Co je volební průkaz?

Volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu, často nazývaný také „průkaz pro hlasování v evropských volbách“, je dokument, který umožňuje volit ve volbách do Evropského parlamentu mimo vaše trvalé bydliště. Získáte ho na obecním úřadě v místě trvalého bydliště a jeho vyřízení je bezplatné. S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to v případě, že jste občanem ČR, nebo v jakémkoli volebním okrsku vyhrazeném pro volby do Evropského parlamentu, pokud jste občanem jiné členské země EU. Průkaz si nemůžete vyřídit online, je nutné osobně navštívit příslušný úřad.

Kdo může o průkaz požádat?

O volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu, zkráceně průkaz pro hlasování v evropských volbách, může požádat občan České republiky, který je v den voleb starší 18 let a je zapsaný v seznamu voličů. Průkaz opravňuje k hlasování ve volbách do Evropského parlamentu v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, ale i na zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí. Volič, který se v den voleb bude zdržovat mimo své trvalé bydliště, tak může volit s využitím volebního průkazu.

Srovnání volebního průkazu pro evropské volby a pro volby do Poslanecké sněmovny
Vlastnost Volební průkaz pro evropské volby Volební průkaz pro volby do Poslanecké sněmovny
Použití pro volby Pouze pro volby do Evropského parlamentu Pouze pro volby do Poslanecké sněmovny ČR
Platnost Pouze pro dané volby do Evropského parlamentu Pouze pro dané volby do Poslanecké sněmovny ČR

Jak o průkaz zažádat?

O volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu můžete požádat buď osobně na úřadě obce s rozšířenou působností, nebo písemně. Žádost podanou osobně můžete podat nejpozději do 2 dnů přede dnem voleb, tedy do pátku před volbami. Pokud se rozhodnete pro písemnou žádost, musíte ji podat nejpozději 7 dnů přede dnem voleb, a to včetně doručení na úřad. Žádost musí být úředně ověřena, jinak je neplatná. V případě, že žádáte o volební průkaz z důvodu pobytu v zahraničí, stačí žádost podat v obyčejné písemné formě, bez úředního ověření. Důležité je uvést do žádosti adresu, na kterou vám má být volební průkaz zaslán. Nezapomeňte, že volební průkaz vám neumožňuje hlasovat v jakékoli zemi Evropské unie. Hlasovat s volebním průkazem můžete pouze v rámci České republiky.

Termíny pro podání žádosti

Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Evropského parlamentu můžete podat v zásadě dvěma způsoby: osobně a písemně. Osobně na úřadě obce s rozšířenou působností, kde máte trvalý pobyt, můžete o volební průkaz žádat nejpozději do 2. května 2024. Písemnou žádost pak musíte podat tak, aby byla doručena nejpozději 7 dní před dnem voleb, tedy do 17. května 2024. Písemná žádost musí být opatřena úředně ověřeným podpisem voliče a můžete ji zaslat poštou nebo doručit elektronicky. V takovém případě je nutné žádost podepsat uznávaným elektronickým podpisem.

Možnosti vyzvednutí průkazu

Vyzvednout si svůj volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu můžete osobně na úřadě obce s rozšířenou působností, a to nejpozději do pátku před volbami, do 16 hodin. Pokud se nemůžete dostavit osobně, můžete požádat o doručení průkazu poštou. V takovém případě je nutné podat žádost o vydání voličského průkazu písemně a to nejpozději 7 dní před dnem voleb. Žádost musí obsahovat vaše jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu a adresu, kam má být průkaz zaslán. Nezapomeňte také připojit kopii vašeho občanského průkazu nebo cestovního pasu. V den voleb pak můžete s voličským průkazem hlasovat v kterékoli volební místnosti v České republice.

Volební průkaz do evropských voleb je vaším hlasem v debatě o budoucnosti Evropy. Je to nástroj, kterým utváříte osud kontinentu na další léta.

Zdeněk Dvořák

Hlasování s průkazem v ČR

V České republice máte možnost volit ve volbách do Evropského parlamentu i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. Stačí si zažádat o volební průkaz. Ten vám umožní hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky nebo na zastupitelském úřadě v zahraničí. Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Evropského parlamentu můžete podat osobně na obecním úřadě podle místa vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 2. května 2024. Pokud žádáte o vydání průkazu písemně nebo elektronicky, je lhůta pro podání žádosti kratší – do 25. dubna 2024. Průkaz pro hlasování v evropských volbách vám bude vydán nejdříve 15 dnů před dnem voleb. Nezapomeňte, že volební průkaz je platný pouze pro volby, pro které byl vydán.

Hlasování s průkazem v zahraničí

Občané České republiky, kteří se v době konání voleb do Evropského parlamentu nacházejí v zahraničí, mají právo volit i z ciziny. Pro hlasování v zahraničí je nezbytné vlastnit průkaz voliče do Evropského parlamentu, tzv. volební průkaz. O volební průkaz je nutné požádat svůj obecní úřad v místě trvalého bydliště. Žádost je možné podat osobně nejpozději do 2. května 2024, v elektronické podobě s elektronickým podpisem nejpozději do 10. května 2024. Po obdržení volebního průkazu je možné hlasovat na zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí. Volič odevzdá vyplněnou úřední obálku s hlasovacím lístkem. Hlasování probíhá ve stejné dny jako v České republice. Voliči, kteří se z důvodu dlouhodobého pobytu v zahraničí nemohou dostavit do místa svého trvalého bydliště, si mohou požádat o zapsání do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem. Tímto zápisem jim vznikne právo volit ve všech volbách a referendech konaných v České republice po dobu trvání zápisu.

Důležité informace a kontakty

Voliči, kteří se nebudou moci zúčastnit voleb do Evropského parlamentu ve svém volebním okrsku, si mohou vyžádat volební průkaz. Ten jim umožní hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky nebo na zastupitelském úřadě. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před volbami, a to osobně na obecním úřadě podle místa trvalého bydliště, písemně nebo elektronicky. V případě elektronické žádosti je nutné ji opatřit zaručeným elektronickým podpisem. V den voleb se pak voliči prokáží volebním průkazem a platným dokladem totožnosti. Průkaz pro hlasování ve volbách do Evropského parlamentu opravňuje k volbě pouze poslanců Evropského parlamentu a nelze jej využít pro jiné volby. Pro více informací o volbách do Evropského parlamentu a volebních průkazech se obraťte na informační linku Ministerstva vnitra České republiky.

Publikováno: 11. 11. 2024

Kategorie: Politika