Vše, co potřebujete vědět o volebním průkazu pro eurovolby

Co je volební průkaz?

Volební průkaz je dokument, který vám umožňuje hlasovat v jiném volebním okrsku, než ve kterém jste zapsáni v seznamu voličů. V případě eurovoleb je volební průkaz nezbytný, pokud se v den voleb nacházíte v jiné zemi EU, ale chcete volit české zástupce do Evropského parlamentu. Žádost o vydání volebního průkazu pro eurovolby je možné podat na obecním úřadě dle místa vašeho trvalého bydliště. Lhůta pro podání žádosti je stejná jako u jiných voleb. Volební průkaz pro eurovolby slouží jako doklad pro hlasování v kterékoli volební místnosti na území České republiky, ale také na zastupitelských úřadech ČR v zahraničí. Je důležité si uvědomit, že volební průkaz je platný pouze pro dané volby a nelze jej použít pro jiné volby.

Kdo může požádat?

O volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu, tedy doklad, který vás opravňuje volit mimo vaše trvalé bydliště, může požádat každý občan České republiky, který má právo volit. To znamená, že musíte být starší 18 let a vaše volební právo nesmí být omezeno například z důvodu soudního rozhodnutí. Žádost o vydání volebního průkazu můžete podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo v listinné podobě s ověřeným podpisem. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, nezapomeňte, že žádost musí být doručena nejpozději 7 dní před volbami, jinak vám volební průkaz nebude vydán.

Jak a kde zažádat?

O volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu můžete požádat osobně, písemně nebo elektronicky. Žádost podávejte u vašeho obecního úřadu podle místa trvalého bydliště, a to nejpozději 7 dní před volbami, tedy do 25. května 2023. V případě, že žádáte o vydání volebního průkazu z důvodu pobytu v zahraničí, je lhůta pro podání žádosti prodloužena do 12. května 2023. Ke hlasování ve volbách do Evropského parlamentu vám postačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas, pokud volíte v ČR. V jiném členském státě EU budete k volbě potřebovat volební průkaz a platný doklad totožnosti. Nezapomeňte, že volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu vás neopravňuje k volbě do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Lhůty pro podání žádosti

Žádost o vydání voličského průkazu pro volby do Evropského parlamentu (eurovolby) je nutné podat včas. Pokud žádáte osobně, je lhůta do 2 dnů před volbami. V případě, že nestíháte osobní návštěvu úřadu, můžete využít možnosti zaslání žádosti poštou. V takovém případě je potřeba odeslat žádost nejpozději 7 dní před dnem voleb. Pamatujte, že včasné podání žádosti je důležité pro to, abyste mohli uplatnit své volební právo. Voličský průkaz vám bude vydán vaším obecním úřadem a slouží jako doklad pro hlasování v eurovolbách v jakémkoli volebním okrsku v České republice nebo na zastupitelském úřadě v zahraničí. Nezapomeňte, že voličský průkaz pro eurovolby není totéž co klasický voličský průkaz pro volby v České republice.

Možnosti doručení průkazu

V případě, že se v den voleb do Evropského parlamentu nebudete nacházet ve svém volebním okrsku, nezoufejte! Stále máte možnost odevzdat svůj hlas a ovlivnit tak složení europarlamentu. Stačí si zažádat o volební průkaz, dříve známý jako doklad pro hlasování ve volbách do Evropského parlamentu. Tento doklad vám umožní volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to i v případě, že se v době konání voleb budete nacházet v zahraničí.

Vlastnost Volební průkaz (obecně) Volební průkaz (eurovolby)
Použití pro volby Různé typy voleb (dle vydání) Pouze volby do Evropského parlamentu
Možnost volit mimo trvalé bydliště Ano Ano

Hlasování s průkazem v ČR

V České republice máte možnost volit ve volbách do Evropského parlamentu i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. Stačí si předem vyřídit voličský průkaz. Voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu je dokument, který vás opravňuje k hlasování v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, případně na zastupitelském úřadě v zahraničí. Pro jeho vydání je nutné požádat váš obecní úřad s dostatečným předstihem, a to osobně nebo písemně. V případě, že žádáte o voličský průkaz z důvodu pobytu v zahraničí, je možné o něj požádat i prostřednictvím zastupitelského úřadu. Nezapomeňte, že voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu je specifický dokument a nelze jej zaměňovat s jinými druhy voličských průkazů.

Hlasování v zahraničí

Občané České republiky, kteří se nacházejí v době konání voleb do Evropského parlamentu v zahraničí, mají právo volit prostřednictvím voličského průkazu. Voličský průkaz opravňuje k hlasování ve všech volebních okrscích v České republice i na zastupitelských úřadech. Žádost o jeho vydání musí být podána nejpozději 15 dnů před volbami, a to osobně na obecním úřadě s rozšířenou působností nebo písemně s ověřeným podpisem. V den voleb pak volič s voličským průkazem obdrží na vyžádání od okrskové volební komise úřední obálku a hlasovací lístky. Po volbě vloží volič hlasovací lístek do úřední obálky a tu vhodí do volební schránky. Občané ČR, kteří nemají trvalý pobyt na území České republiky, mohou volit na zastupitelském úřadě na základě záznamu v seznamu voličů. Pro zapsání do seznamu je nutné požádat o zápis do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem. Žádost o zápis musí být podána nejpozději 40 dnů před volbami. V den voleb se pak voliči prokáží platným cestovním dokladem nebo občanským průkazem.

Ztráta nebo odcizení průkazu

V případě ztráty nebo odcizení vašeho volebního průkazu pro volby do Evropského parlamentu nezoufejte, stále máte možnost se voleb zúčastnit. Nejdůležitější je neprodleně kontaktovat obecní úřad, ve kterém jste žádali o jeho vydání. Tam nahlaste ztrátu nebo odcizení vašeho průkazu a požádejte o vydání nového. S sebou si vezměte platný občanský průkaz nebo cestovní pas, kterým prokážete svou totožnost. Úředníci vám vystaví náhradní doklad pro hlasování, se kterým budete moci volit ve stanoveném termínu a ve svém volebním okrsku. Pamatujte, že volební průkaz je důležitý dokument, se kterým je třeba nakládat zodpovědně. Jeho ztráta nebo odcizení může zkomplikovat vaše volební právo, proto je důležité jednat rychle a informovat příslušné úřady.

Volební průkaz do eurovoleb, malý kousek papíru s velkou mocí. Mocí ovlivnit směřování Evropy, moc, kterou bychom neměli nechat ležet ladem.

Zdeněk Dvořáček

Důležité kontakty a informace

Pro vyřízení volebního průkazu pro volby do Evropského parlamentu se obraťte na obecní úřad obce s rozšířenou působností dle vašeho trvalého bydliště. Žádost o vydání volebního průkazu je možné podat písemně, a to i v elektronické podobě s elektronickou identifikací, nebo osobně. V elektronické žádosti uveďte jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a adresu, kam má být volební průkaz doručen. Osobně můžete o volební průkaz požádat nejpozději do 2. května 2024 do 16 hodin. Písemně nebo elektronicky pak nejpozději do 26. dubna 2024. Volební průkaz vám bude vydán nejdříve 15 dnů před volbami. V den voleb se s volebním průkazem dostavte do kterékoli volební místnosti v České republice a prokažte se platným dokladem totožnosti. Voliči, kteří se v době konání voleb budou zdržovat v zahraničí, mohou volit na zastupitelském úřadě České republiky v dané zemi. K volbě je nutné se prokázat platným cestovním pasem České republiky nebo platným občanským průkazem. Volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu neopravňuje k volbě do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ani do Senátu Parlamentu České republiky.

Publikováno: 10. 11. 2024

Kategorie: Politika