Vše o volebním průkazu: Jak ho získat a volit kdekoliv chcete
Co je to volební průkaz
Volební průkaz je dokument, který vám umožňuje volit mimo vaše trvalé bydliště. Vydává ho obecní úřad a je určený pro občany České republiky, kteří se v době voleb nebudou nacházet v místě svého trvalého bydliště. Důvody pro jeho vyřízení mohou být různé, například dovolená, pracovní cesta nebo studium. Žádost o volební průkaz můžete podat osobně na obecním úřadě, poštou nebo elektronicky. V případě podání žádosti elektronicky je nutné ji podepsat uznávaným elektronickým podpisem. Volební průkaz vám umožňuje volit do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, do Senátu Parlamentu České republiky a do Evropského parlamentu. V případě voleb do zastupitelstev obcí a do zastupitelstev krajů vás volební průkaz opravňuje volit pouze v obci nebo v kraji, kde byl vydán. Volební průkaz je důležitý dokument, který vám zaručuje vaše ústavní právo volit.
Kdo může o průkaz žádat
O volební průkaz může požádat každý volič zapsaný v seznamu voličů, který se v době voleb nebude moci zdržovat ve svém volebním okrsku. To se týká například studentů žijících na kolejích v jiném městě, lidí na dovolené, pacientů hospitalizovaných mimo své trvalé bydliště nebo pracujících v zahraničí. Volební průkaz opravňuje k hlasování v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, v případě voleb do Evropského parlamentu pak i v zahraničí. Žádost o volební průkaz je nutné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, a to buď osobně na obecním úřadě, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji opatřit úředně ověřeným podpisem voliče.
Jak o volební průkaz zažádat
Chystáte se na dovolenou, služební cestu nebo budete v den voleb mimo své trvalé bydliště? Žádný problém, i tak se můžete zúčastnit voleb. Stačí si zařídit volební průkaz. Volební průkaz Vám umožňuje volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, do Senátu Parlamentu České republiky, do Evropského parlamentu a v prezidentských volbách. O volební průkaz můžete požádat osobně na obecním úřadě dle místa Vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 3. pracovního dne před volbami. Pokud nestihnete osobní návštěvu, nezoufejte. Žádost o vydání volebního průkazu můžete podat i písemně, a to nejpozději 7 dní před volbami. V takovém případě je nutné žádost opatřit úředně ověřeným podpisem.
Lhůty pro podání žádosti
Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a volby do Senátu Parlamentu České republiky můžete podat v těchto lhůtách:
osobně u vašeho obecního úřadu, a to nejpozději do 2 dnů přede dnem voleb, do 16:00 hodin.
v elektronické podobě opatřené zaručeným elektronickým podpisem, a to nejpozději 3 dny přede dnem voleb.
písemně na adresu vašeho obecního úřadu, v takovém případě musí být žádost doručena nejpozději 7 dnů přede dnem voleb.
Volební průkaz vám umožní volit mimo vaše trvalé bydliště. Nezapomeňte, že lhůty pro podání žádosti jsou závazné a po jejich uplynutí již nebude možné volební průkaz vydat.
Volební průkaz je klíčem k účasti na demokracii, i když se nacházíte mimo své trvalé bydliště. Umožňuje vám vyjádřit svůj hlas a ovlivnit směřování naší země, ať už jste kdekoli.
Bořivoj Svoboda
Možnosti vyzvednutí průkazu
Váš volební průkaz si můžete vyzvednout osobně v úředních hodinách na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště. Nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud si nemůžete průkaz vyzvednout osobně, můžete si zvolit zmocněnce, který ho převezme za vás. Zmocněnec musí mít s sebou kromě svého platného dokladu totožnosti i vaši písemnou plnou moc s vaším úředně ověřeným podpisem. Volební průkaz nelze zaslat poštou.
Hlasování s volebním průkazem
Volební průkaz opravňuje k hlasování ve volbách mimo trvalé bydliště. O volební průkaz je nutné požádat váš obecní úřad, a to písemně s ověřeným podpisem, datovou schránkou nebo osobně nejpozději 7 dní před volbami. Pokud se v den voleb nacházíte mimo své trvalé bydliště, ale i v rámci ČR, můžete s volebním průkazem volit v kterékoli volební místnosti. V den voleb se dostavte do vybrané volební místnosti s platným občanským průkazem a volebním průkazem. Volební komisi odevzdáte oba doklady a obdržíte úřední obálku a volební lístky. Potom můžete odvolit. Volební průkaz neplatí pro volby do Evropského parlamentu v zahraničí.
Vlastnost | Popis |
---|---|
Název | Volební průkaz |
Účel | Umožňuje volit mimo trvalé bydliště |
Platnost | Pouze pro volby, pro které byl vydán |
Platnost volebního průkazu
Volební průkaz opravňuje k hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky mimo trvalé bydliště. Vydává se na žádost voliče, a to obecním úřadem, v jehož obci je volič zapsán v seznamu voličů. Volič může o vydání volebního průkazu požádat osobně nebo písemně. V případě písemné žádosti musí být žádost úředně ověřena. Volební průkaz se vydává pro konkrétní volby. Není tedy možné použít volební průkaz vydaný pro jiné volby. Volič, který se prokáže volebním průkazem, může hlasovat v kterékoli volební místnosti na území České republiky. Ve volební místnosti odevzdá volič volební průkaz okrskové volební komisi, která jej po ověření totožnosti voliče odebere a umožní mu hlasovat.
Ztráta nebo odcizení průkazu
V případě ztráty nebo odcizení vašeho volebního průkazu je nezbytné jednat co nejrychleji. Neotálejte a ihned kontaktujte obecní úřad vašeho trvalého bydliště, případně zastupitelský úřad, pokud se nacházíte v zahraničí. Nahlaste ztrátu nebo odcizení průkazu a požádejte o vydání nového. Pamatujte, že originální volební průkaz se tímto stává neplatným a nebudete ho moci použít k volbám. Nový volební průkaz vám bude vydán s novými údaji. Je důležité si uvědomit, že ztráta nebo odcizení volebního průkazu nezbavuje vás možnosti voleb. I s nově vydaným průkazem se můžete zúčastnit voleb a uplatnit tak své volební právo.
Volební průkaz a volby do Senátu
Volební průkaz je dokument, který vás opravňuje volit v jiném volebním okrsku, než je ten, ve kterém jste zapsáni v seznamu voličů. Pokud tedy víte, že v den voleb do Senátu nebudete ve svém bydlišti, ale přesto se chcete voleb zúčastnit, je pro vás volební průkaz ideálním řešením. O volební průkaz můžete požádat váš obecní úřad. Žádost je možné podat osobně, poštou, datovou schránkou, anebo elektronicky s elektronickým podpisem. Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Senátu je nutné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, pokud žádáte osobně, v případě žádosti poštou pak nejpozději 14 dní před prvním dnem voleb. S volebním průkazem pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to v prvním i druhém kole voleb do Senátu.
Volební průkaz a volby do Evropského parlamentu
Volební průkaz je dokumentem, který vás opravňuje volit mimo vaše trvalé bydliště. Pokud se v době voleb do Evropského parlamentu budete nacházet mimo adresu trvalého bydliště, je nutné si o volební průkaz včas požádat. Žádost o jeho vydání je možné podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji opatřit úředně ověřeným podpisem. Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Evropského parlamentu je nutné podat nejpozději 7 dní před dnem voleb. Po obdržení volebního průkazu můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu opravňuje k volbě pouze v rámci České republiky. Nezapomeňte, že účast ve volbách je důležitým právem a zároveň povinností každého občana.
Publikováno: 10. 11. 2024
Kategorie: Politika