Žádost o voličský průkaz: Jak volit, i když nejste doma?

Zadost O Volicsky Prukaz

Co je voličský průkaz?

Voličský průkaz je dokument, který vám umožňuje hlasovat v jiném volebním okrsku, než ve kterém jste přihlášeni k trvalému pobytu. Žádost o voličský průkaz je potřeba podat u vašeho obecního úřadu, a to nejpozději 7 dní před volbami. V případě, že se nemůžete dostavit osobně, je možné o voličský průkaz zažádat i písemně, a to nejpozději 3 dny před volbami. V takovém případě je ale nutné, aby váš podpis na žádosti byl úředně ověřen. Voličský průkaz vám bude vydán do 3 dnů od doručení žádosti. S voličským průkazem pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Voličský průkaz je platný pouze pro volby, pro které byl vydán.

K čemu slouží?

Žádost o voličský průkaz nebo žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, to jsou dokumenty, které vám umožní volit i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. Voličský průkaz slouží k volbě na území České republiky, ať už se nacházíte kdekoli. Doklad opravňujícího k hlasování vám pak umožní volit v zahraničí na zastupitelském úřadě. Tyto dokumenty jsou ideální pro studenty, lidi na služebních cestách, turisty, ale i pro ty, kteří se v den voleb z jakéhokoli důvodu nemohou dostavit do své volební místnosti. Je důležité si uvědomit, že bez platného občanského průkazu nebo pasu vám voličský průkaz ani doklad opravňujícího k hlasování nebudou vydány. Proto si včas zkontrolujte platnost svých dokladů a v případě potřeby si požádejte o jejich prodloužení. Nezapomeňte, že účast ve volbách je důležitým právem i povinností každého občana.

Žádost o voličský průkaz není jen úřední formalita, je to projev zodpovědnosti za budoucnost země.

Radomír Dvořák

Kdo ho může dostat?

Voličský průkaz, neboli dokument opravňující k hlasování, je určen pro ty, kteří se v den voleb nebudou nacházet ve svém volebním okrsku. Může se jednat o studenty na kolejích, lidi na dovolené, ale i o ty, kteří jsou pracovně mimo domov. Žádost o voličský průkaz může podat každý občan České republiky, který má právo volit a v den voleb mu bude alespoň 18 let. Důležité je, aby žadatel byl zapsán v seznamu voličů v dané obci. Žádost je možné podat osobně na obecním úřadě, poštou, datovou schránkou nebo emailem s elektronickým podpisem. Lhůta pro podání žádosti se liší v závislosti na způsobu podání a blížícím se termínu voleb.

Jak o něj zažádat?

Existuje několik způsobů, jak požádat o voličský průkaz nebo doklad opravňující k hlasování. Žádost můžete podat osobně na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště. Nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas. O voličský průkaz můžete požádat i písemně. V takovém případě je nutné žádost vlastnoručně podepsat a úředně ověřit. Žádost o voličský průkaz lze podat i elektronicky, a to prostřednictvím datové schránky. Bez ohledu na to, jakou cestou se rozhodnete žádost podat, je důležité tak učinit včas. Termín pro podání žádosti o voličský průkaz je stanoven zákonem a liší se v závislosti na tom, zda volíte v místě trvalého bydliště, nebo mimo něj.

Lhůty pro podání žádosti

Žádost o voličský průkaz nebo o vydání dokladu opravňujícího k hlasování pro občany ČR v zahraničí, musíte podat včas. Lhůty se liší podle toho, zda o průkaz žádáte osobně, poštou, nebo elektronicky, a také podle toho, kde se v době voleb budete nacházet.

Pokud žádáte osobně ve vaší obci, můžete tak učinit nejpozději 2 pracovní dny před volbami. Pro volby v ČR je lhůta stejná. Žádost podanou poštou odešlete s dostatečným předstihem, nejpozději však 15 dnů před volbami. Pro volby v ČR i v zahraničí platí stejná lhůta. Elektronicky, pomocí datové schránky, lze žádost podat nejpozději 15 dnů před volbami, a to pouze pro volby v ČR. Pro volby v zahraničí elektronická forma žádosti není možná.

Možnosti podání žádosti

Žádost o voličský průkaz, dříve známou jako žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, můžete podat několika způsoby. Osobně na obecním úřadě dle místa trvalého bydliště. Nezapomeňte s sebou vzít platný občanský průkaz. Pokud se nemůžete dostavit osobně, můžete požádat o voličský průkaz v elektronické podobě. Žádost musí být opatřena zaručeným elektronickým podpisem. Poslední možností je zaslání písemné žádosti. Pamatujte, že i v tomto případě musí být žádost opatřena úředně ověřeným podpisem. Bez ohledu na zvolený způsob je nutné podat žádost nejpozději 7 dní před dnem voleb, pokud žádáte v České republice. V případě voleb do Evropského parlamentu a voleb prezidenta republiky je lhůta pro podání žádosti 3 dny před prvním dnem voleb.

Osobně na úřadě

Pokud nemáte možnost nebo si nepřejete žádat o voličský průkaz online nebo poštou, nezoufejte! Stále máte možnost vyřídit vše osobně na úřadě. Pro získání voličského průkazu, neboli dokladu opravňujícího k hlasování, se budete muset dostavit na obecní úřad s rozšířenou působností podle vašeho trvalého bydliště. Nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz, případně cestovní pas, pro ověření totožnosti. Na úřadě vyplníte žádost o vydání voličského průkazu, a pokud je vše v pořádku, bude vám průkaz vydán ihned na místě. V případě, že se blíží volby a vy nemáte čas čekat na vyřízení žádosti, informujte se na úřadě o možnosti expresního vydání voličského průkazu. Tento proces může být zpoplatněn.

Elektronicky s datovou schránkou

V digitální éře je vyřizování úředních záležitostí snazší než kdy dříve. To platí i pro žádost o voličský průkaz nebo o vydání dokladu opravňujícího k hlasování. Pokud vlastníte datovou schránku, můžete si požadovaný dokument vyřídit z pohodlí domova. Žádost o voličský průkaz nebo žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování jednoduše vyplníte online a odešlete prostřednictvím své datové schránky. Tím ušetříte čas i cestu na úřad. Celý proces je rychlý, bezpečný a efektivní. Nezapomeňte, že k podání žádosti elektronicky potřebujete mít aktivovanou datovou schránku a elektronický podpis.

Poštou na adresu úřadu

Žádost o voličský průkaz nebo o vydání dokladu opravňujícího k hlasování je možné podat i písemně poštou. Důležité je, aby byl dokument doručen na správnou adresu příslušného úřadu, a to nejpozději 7 dní před volbami, pokud se volí v jednom dni. V případě voleb konaných ve dvou dnech je lhůta pro podání 15 dní před prvním dnem voleb. Žádost musí být doručena v uzavřené obálce a opatřena vaším podpisem. Nestačí tedy pouhý email nebo online formulář bez zaručeného elektronického podpisu. V písemné žádosti uveďte všechny potřebné údaje, jako jsou jméno, příjmení, datum narození, adresa trvalého pobytu a číslo občanského průkazu. Nezapomeňte také specifikovat, o jaký typ voleb se jedná a zda žádáte o voličský průkaz pro hlasování v ČR, nebo v zahraničí. Pro hlasování v zahraničí je nutné uvést i adresu, na které se budete v době voleb zdržovat. K žádosti není nutné dokládat žádné přílohy.

Co musí žádost obsahovat?

Žádost o voličský průkaz, ať už ji podáváte osobně, poštou nebo online, musí obsahovat několik důležitých informací. Bez nich vám úřady průkaz nemohou vystavit. V první řadě je nutné uvést vaše jméno a příjmení, datum narození a trvalou adresu. Dále je potřeba specifikovat důvod žádosti o voličský průkaz. Nezapomeňte uvést, zda žádáte o vydání voličského průkazu pro volby v České republice, nebo o vydání dokladu opravňujícího k hlasování ve volbách do Evropského parlamentu. V neposlední řadě je nutné žádost podepsat. V případě online žádosti se podpis nahrazuje elektronickým podpisem.

Vydání voličského průkazu

Vydání voličského průkazu je upraveno zákonem č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Voličský průkaz opravňuje voliče k hlasování ve volbách mimo volební okrsek, v jehož seznamu voličů je zapsán. Žádost o vydání voličského průkazu musí být podána nejpozději 7 dní před volbami, a to písemně u obecního úřadu, v jehož územním obvodu má volič trvalý pobyt. V žádosti musí být uvedeno jméno, příjmení, datum narození, adresa trvalého pobytu a adresa, na kterou má být voličský průkaz zaslán. Volič může požádat o vydání voličského průkazu i osobně, a to nejpozději do 2 dnů před volbami. V takovém případě mu bude voličský průkaz vydán na počkání. Voličský průkaz nelze vydat pro volby do zastupitelstev krajů a pro volby do Evropského parlamentu konané na území České republiky. Pro tyto volby je nutné požádat o zapsání do zvláštního seznamu voličů.

Hlasování s voličským průkazem

V České republice máte možnost volit i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. Touto možností je hlasování s voličským průkazem. Voličský průkaz vám umožňuje volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to v případě voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nebo Evropského parlamentu. Pokud chcete volit s voličským průkazem, je nutné o něj požádat váš obecní úřad s rozšířenou působností. Žádost o voličský průkaz, nazývaná také žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, můžete podat osobně, poštou nebo datovou schránkou. Důležité je, abyste žádost podali včas, nejpozději 7 dní před volbami v případě osobního podání, u žádostí zasílaných poštou je lhůta delší. V žádosti uveďte své identifikační údaje a důvod, proč žádáte o voličský průkaz.

Platnost voličského průkazu

Voličský průkaz je dokument, který vás opravňuje k volbám mimo vaše trvalé bydliště. Jeho platnost je však omezena na konkrétní volby, pro které byl vydán. Pokud si tedy vyřizujete voličský průkaz například pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, bude platit pouze pro tyto volby a v případě dalších voleb (například prezidentských) si budete muset vyřídit nový. Žádost o voličský průkaz můžete podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo v listinné podobě s ověřeným podpisem. V případě, že se nacházíte v zahraničí, můžete žádost podat prostřednictvím zastupitelského úřadu. Nezapomeňte, že žádost musí být podána nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, v případě druhého kola voleb pak 3 dny před jeho konáním.

Ztráta nebo odcizení průkazu

V případě ztráty nebo odcizení vašeho průkazu totožnosti, ať už se jedná o občanský průkaz nebo cestovní pas, je nezbytné okamžitě nahlásit tuto skutečnost příslušnému úřadu. Stejně tak je nutné postupovat i v případě ztráty nebo odcizení voličského průkazu. Bez platného dokladu totožnosti si nemůžete vyřídit nový voličský průkaz ani požádat o vydání dokladu opravňujícího k hlasování. Pro vyřízení nového dokladu se obraťte na obecní úřad obce s rozšířenou působností dle místa vašeho trvalého bydliště. V den voleb pak můžete volit i s potvrzením o podání žádosti o vydání nového občanského průkazu. Pamatujte, že účast ve volbách je důležitým občanským právem a zároveň povinností.

Srovnání způsobů podání žádosti o voličský průkaz
Způsob podání Možnost podání online Nutnost osobní návštěvy úřadu Přibližná doba vyřízení
Osobně na úřadě Ne Ano Na počkání
Datovou schránkou Ano Ne Do 5 dnů
Poštou Ne Ne Do 5 dnů + doba doručení poštou

Důležité kontakty a informace

Pro vyřízení žádosti o voličský průkaz nebo o vydání dokladu opravňujícího k hlasování se můžete obrátit na příslušný úřad. Obecní úřad obce s rozšířenou působností v místě vašeho trvalého bydliště vám poskytne veškeré informace o volbách a o tom, jak si zařídit voličský průkaz. Nezapomeňte, že o voličský průkaz je nutné požádat včas, nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb. V případě, že se v době voleb budete nacházet v zahraničí, obraťte se na zastupitelský úřad České republiky v dané zemi. Žádost o vydání voličského průkazu je možné podat i elektronicky, a to prostřednictvím datové schránky. Pro více informací o volbách a souvisejících záležitostech navštivte webové stránky Ministerstva vnitra České republiky. Na těchto stránkách naleznete také všechny důležité termíny a lhůty. Nezapomeňte, že účast ve volbách je důležitým právem a zároveň povinností každého občana.

Publikováno: 10. 11. 2024

Kategorie: Politika