Vše, co potřebujete vědět o voličském průkazu.
Co je to voličský průkaz
Voličský průkaz je dokument, na jehož základě můžete volit mimo své trvalé bydliště. Vydává se na požádání a umožňuje vám volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky v závislosti na typu voleb. Pokud se například chystáte na dovolenou během volebního víkendu, voličský průkaz vám zaručí, že o své volební právo nepřijdete. Je důležité si uvědomit, že voličský průkaz neopravňuje k volbě v zahraničí. Pro volbu v zahraničí je nutné se zaregistrovat na zastupitelském úřadě a postupovat dle instrukcí pro volbu v zahraničí.
K čemu slouží
Voličský průkaz je dokument, který vám umožňuje hlasovat ve volbách mimo vaše trvalé bydliště. Je to obdoba běžného občanského průkazu, ale pouze pro účely voleb. Pokud se například v den voleb budete nacházet na dovolené, na služební cestě nebo v nemocnici, můžete si zažádat o voličský průkaz a volit v místě vašeho aktuálního pobytu. Voličský průkaz vám umožňuje volit do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, do Senátu Parlamentu České republiky v obvodu, kde se zdržujete, a v případě konání referenda i v daném referendu. Je důležité si uvědomit, že voličský průkaz neopravňuje k žádným jiným úkonům, než je samotné hlasování. Nelze jej tedy použít jako náhradu občanského průkazu k prokázání totožnosti.
Kdo ho může získat
Voličský průkaz si může vyřídit každý občan České republiky, který má právo volit a nemůže se v den voleb dostavit do své volební místnosti. To se týká například lidí, kteří jsou v době voleb v zahraničí, v nemocnici nebo třeba na služební cestě. Důležité je, že voličský průkaz opravňuje k hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a do Evropského parlamentu na území celé České republiky. V případě voleb do Senátu nebo krajských zastupitelstev je možné volit pouze v obvodu, pro který byl průkaz vydán. Žádost o vydání voličského průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, a to buď osobně na obecním úřadě s rozšířenou působností, nebo písemně. V případě, že volič žádá o vydání voličského průkazu z důvodu pobytu v zahraničí, může tak učinit i prostřednictvím zastupitelského úřadu.
Jak ho získat
Voličský průkaz si můžete vyřídit na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo písemnou žádostí. Pokud se chystáte žádat o voličský průkaz osobně, nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Žádost o vydání voličského průkazu je možné podat nejpozději 7 dní před volbami. V případě, že žádáte o voličský průkaz z důvodu pobytu v zahraničí, je lhůta pro podání žádosti prodloužena na 15 dní před volbami. Voličský průkaz vám umožní hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Pokud se rozhodnete volit ve svém volebním okrsku, voličský průkaz nepotřebujete. K volbám vám bude stačit pouze platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Nezapomeňte, že účast ve volbách je důležitým občanským právem a zároveň povinností. Využijte svého práva a ovlivněte budoucnost naší země!
Kam se obrátit
V případě, že se v době voleb nebudete nacházet ve svém trvalém bydlišti a nebudete si tak moci vyzvednout klasickou obálku s volebními lístky, nezoufejte. Stále máte možnost ovlivnit výsledky voleb. Stačí si včas zažádat o voličský průkaz. Ten vám umožní hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. O voličský průkaz můžete požádat osobně na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do pátku předcházejícího dni voleb. Pokud nestíháte osobní návštěvu, nezoufejte. Žádost o vydání voličského průkazu můžete podat i písemně nebo elektronicky, a to nejpozději 7 dní před volbami. V takovém případě je ale nutné žádost opatřit zaručeným elektronickým podpisem. Nezapomeňte, že voličský průkaz vám neumožňuje hlasovat v zahraničí. Pro hlasování v zahraničí je potřeba si vyřídit zvláštní voličský průkaz.
Platnost průkazu
Voličský průkaz je dokument, který vám umožňuje hlasovat mimo vaše trvalé bydliště. Platnost voličského průkazu je vázána na konkrétní volby, pro které byl vydán. To znamená, že pokud vám byl vydán voličský průkaz pro první kolo prezidentských voleb, nemůžete ho použít pro druhé kolo nebo pro jiné volby. Voličský průkaz je platný pouze na území České republiky. V zahraničí vám k hlasování poslouží pouze zápis do zvláštního seznamu voličů, který si můžete zařídit na zastupitelském úřadě.
Hlasování s průkazem
Voličský průkaz vám umožňuje hlasovat mimo vaši volební adresu. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, je to ideální řešení. Žádost o voličský průkaz můžete podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo písemně. Pamatujte, že lhůta pro podání žádosti o voličský průkaz je různá pro volby konané v jeden den a pro volby konané ve dvou dnech. Voličský průkaz si pak můžete vyzvednout osobně, nebo si ho nechat zaslat na adresu v České republice. V den voleb se s voličským průkazem a platným dokladem totožnosti dostavíte do libovolné volební místnosti v České republice a budete moci volit.
Ztráta nebo odcizení
V případě ztráty nebo odcizení vašeho voličského průkazu je nezbytné okamžitě kontaktovat obecní úřad vašeho trvalého bydliště a nahlásit tuto skutečnost. Na základě vašeho ohlášení vám bude vydán nový voličský průkaz. Bez platného voličského průkazu se nemůžete zúčastnit voleb. Pokud se nacházíte mimo trvalé bydliště a nemáte u sebe voličský průkaz, můžete si na jakémkoli obecním úřadě v České republice vyžádat vydání volebního průkazu. Tento doklad vás opravňuje k hlasování ve volbách mimo vaše trvalé bydliště. Je důležité si uvědomit, že volební průkaz je platný pouze pro volby, pro které byl vydán. Po skončení voleb je nutné ho vrátit na úřad, kde byl vydán.
Voličský průkaz, malý kousek papíru, v sobě skrývá obrovskou moc. Moc rozhodnout o budoucnosti, o směru, kterým se naše země vydá. Je to nástroj demokracie, který bychom si měli hluboce vážit a zodpovědně ho využívat.
Božena Němcová
Důležité termíny
Pro pochopení problematiky volebního průkazu a jeho využití je důležité si vyjasnit několik pojmů. Voličský průkaz je dokument, který umožňuje jeho držiteli hlasovat ve volbách mimo své trvalé bydliště. Není to náhrada za občanský průkaz ani jiný doklad totožnosti. Doklad opravňující k hlasování je pak obecnější pojem, který zahrnuje jak volební průkaz, tak i jiné doklady, na jejichž základě je možné ve volbách hlasovat. Mezi ně patří například občanský průkaz, cestovní pas nebo povolení k pobytu. Je důležité si uvědomit, že volební průkaz opravňuje k volbě pouze ve volbách, pro které byl vydán. To znamená, že pokud je vydán pro volby do Poslanecké sněmovny, nelze ho použít pro volby do Senátu nebo obecní volby.
Vlastnost | Voličský průkaz |
---|---|
Použití | Hlasování ve volbách mimo trvalé bydliště |
Platnost | Pouze pro volby, pro které byl vydán |
Žádost o vydání | Na obecním úřadě trvalého bydliště |
Užitečné informace
Voličský průkaz je dokument, který vás opravňuje k volbám mimo vaše trvalé bydliště. Pokud se v den voleb budete nacházet mimo adresu trvalého bydliště, je nutné si o voličský průkaz předem zažádat. Žádost lze podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji úředně ověřit. Žádost o voličský průkaz pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky je nutné podat nejpozději do 3. srpna 2023. Pro volby do Senátu se lhůta liší v závislosti na kole voleb. Kromě voličského průkazu je pro hlasování ve volbách nezbytné se prokázat platným dokladem totožnosti. Tím může být občanský průkaz, cestovní pas nebo jiný doklad, který umožňuje vaši jednoznačnou identifikaci. Bez platného dokladu totožnosti vám nebude umožněno hlasovat, a to ani v případě, že budete mít platný voličský průkaz.
Publikováno: 09. 11. 2024
Kategorie: Politika