Volit ze zahraničí? Žádný problém! Tady je návod.
Registrace voliče
Pro účast v českých volbách ze zahraničí je nezbytné být zaregistrován jako volič u zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem, v jehož obvodu máte bydliště. Tuto registraci je nutné provést pouze jednou, není nutné ji opakovat před každými volbami. Existují dva způsoby, jak se do zvláštního seznamu voličů zapsat. Prvním z nich je osobní návštěva zastupitelského úřadu s platným občanským průkazem nebo cesním pasem. Druhou možností je zaslání žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů poštou. Tato žádost musí být úředně ověřena (např. notářem) a musí k ní být přiložena kopie dokladu totožnosti. Žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů je k dispozici na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Po úspěšném zápisu do zvláštního seznamu voličů vám bude zaslán voličský průkaz, který vás opravňuje k hlasování v českých volbách v zahraničí.
Způsoby hlasování
Občané České republiky s trvalým pobytem v zahraničí mají možnost volit ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Existují dva způsoby, jak uplatnit své volební právo ze zahraničí. První možností je osobní hlasování na zastupitelském úřadě České republiky v zemi vašeho pobytu. Pro hlasování na zastupitelském úřadě je nutné se dostavit v předem stanovených dnech a hodinách s platným cestovním dokladem nebo občanským průkazem. Druhou možností je hlasování poštou. V takovém případě je nutné si nejprve vyřídit voličský průkaz. Žádost o vydání voličského průkazu lze podat elektronicky prostřednictvím datové schránky, online formulářem s elektronickým podpisem, poštou na adresu příslušného zastupitelského úřadu nebo osobně na zastupitelském úřadě. Voličský průkaz vám bude následně doručen na zvolenou adresu. Po obdržení voličského průkazu je nutné vyplnit hlasovací lístek a zaslat jej v dostatečném časovém předstihu před volbami na adresu zastupitelského úřadu.
Hlasování ve volbách
Občané České republiky žijící v zahraničí mají právo volit ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a v prezidentských volbách. Pro účast ve volbách ze zahraničí je nezbytné být zapsán v seznamu voličů vedeném zastupitelským úřadem. Žádost o zápis do seznamu voličů lze podat online, poštou nebo osobně na zastupitelském úřadě. K žádosti je potřeba doložit doklad totožnosti a doklad o adrese v zahraničí. Samotné hlasování probíhá na zastupitelském úřadě v předem stanovených termínech, a to osobně. Volič obdrží od okrskové volební komise úřední obálku a sadu hlasovacích lístků. Po označení zvoleného kandidáta nebo strany vloží volič hlasovací lístek do úřední obálky a tu následně vhodí do volební schránky. V případě prezidentských voleb, pokud se žádný kandidát v prvním kole voleb nestane nadpoloviční většinou hlasů všech voličů prezidentem, koná se druhé kolo voleb. Do druhého kola postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů.
Hlasování v referendu
Občané České republiky s trvalým pobytem v zahraničí se mohou zúčastnit referenda, pokud jsou zapsáni v seznamu voličů. Pro zápis do zvláštního seznamu voličů pro referendum je nutné podat žádost o zápis. Tuto žádost lze podat nejpozději 40 dnů před dnem referenda na zastupitelském úřadě České republiky v zemi vašeho pobytu. K žádosti je potřeba doložit platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Po schválení žádosti obdržíte voličský průkaz a informace o způsobu hlasování. Hlasovat v referendu ze zahraničí je možné osobně na zastupitelském úřadě v předem stanovených dnech, nebo poštou. V případě hlasování poštou je nutné zaslat vyplněný a podepsaný hlasovací lístek v obálce s označením „REFERENDUM“ na adresu zastupitelského úřadu. Obálka musí být doručena nejpozději v den konání referenda.
Voličský průkaz
Pro Čechy žijící v zahraničí, kteří se chtějí zúčastnit voleb, je zásadní vyřídit si voličský průkaz. Tento doklad umožňuje volit mimo své trvalé bydliště v České republice. Žádost o voličský průkaz lze podat na zastupitelském úřadě České republiky v zemi vašeho pobytu. Je důležité tak učinit včas, a to nejpozději 10 dnů před prvním dnem voleb. Pokud nestihnete podat žádost osobně, je možné ji zaslat i poštou. K žádosti je nutné přiložit kopii dokladu totožnosti. Jakmile vám bude voličský průkaz vydán, můžete s ním volit vhozením obálky s vaším hlasem do volební schránky na zastupitelském úřadě. V den voleb je také možné volit přímo ve volební místnosti na zastupitelském úřadě. Nezapomeňte, že účast ve volbách je důležitým právem a zároveň povinností každého občana, a to i v zahraničí.
Způsob hlasování | Možné pro volby | Termín | Nutná registrace? |
---|---|---|---|
Osobně na zastupitelském úřadě | Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Volby do Evropského parlamentu |
Stanoveno zastupitelským úřadem, obvykle několik dní | Ano, nejpozději 40 dní před volbami |
Poštou | Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Volby prezidenta ČR |
Zasílací obálka musí být doručena nejpozději v den voleb | Ano, nejpozději 40 dní před volbami (pro volby do PS PČR) Pro prezidentské volby je nutné se registrovat pro každé kolo voleb zvlášť. |
Adresa v cizině
Pro účast v českých volbách ze zahraničí je nezbytné mít v evidenci voličů vedené zastupitelským úřadem zapsanou platnou adresu v cizině. Tato adresa slouží jako kontaktní místo pro veškerou komunikaci s voliči, včetně zasílání volebních materiálů. Je proto nezbytné, aby voliči tuto adresu průběžně aktualizovali, a to zejména v případě změny bydliště. Změnu adresy je možné provést osobně na zastupitelském úřadě, poštou nebo online prostřednictvím datové schránky. K žádosti o změnu adresy je nutné přiložit kopii dokladu totožnosti. Voliči, kteří nemají v evidenci zapsanou platnou adresu v cizině, se nemohou voleb zúčastnit.
Zastupitelské úřady
Důležitým zdrojem informací a pomoci pro Čechy žijící v cizině jsou zastupitelské úřady České republiky. Tyto instituce, ať už se jedná o ambasády nebo generální konzuláty, slouží jako spojovací článek mezi vámi a domovem. Pokud si nejste jistí postupem pro hlasování v českých volbách ze zahraničí, neváhejte se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad. Zaměstnanci vám rádi poskytnou informace o tom, jak se zaregistrovat do zvláštního seznamu voličů, jak si vyžádat voličský průkaz a jak odevzdat svůj hlas. Nezapomeňte, že volit ze zahraničí je vaše právo, a zastupitelské úřady jsou tu od toho, aby vám s jeho uplatněním pomohly. Včas se informujte o termínech voleb a způsobu hlasování, abyste mohli svobodně a zodpovědně rozhodnout o budoucnosti České republiky.
Důležité termíny
Pro úspěšné zvolení ze zahraničí je klíčové znát několik důležitých termínů a lhůt. Datum voleb je stěžejní informace, jelikož určuje, kdy přesně se volby konají. Stejně důležité je volební období, tedy doba, na kterou jsou kandidáti voleni. Pro včasné a platné odevzdání hlasu je nutné dodržet lhůtu pro podání žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů. Tuto žádost musí voliči žijící v zahraničí podat, aby jim bylo umožněno hlasovat v místě svého bydliště.
Nezbytné dokumenty
Pro účast v českých volbách ze zahraničí je nezbytné mít v pořádku všechny dokumenty. Především musíte být registrováni u zastupitelského úřadu a mít platný zápis v seznamu voličů. Toho docílíte podáním žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů pro občany žijícící v cizině. K žádosti je nutné doložit doklad totožnosti, kterým je zpravidla váš cestovní pas. Pokud volíte na základě voličského průkazu, zkontrolujte si jeho platnost. V opačném případě si jej můžete vyřídit na zastupitelském úřadě. Nezapomeňte, že registrace u zastupitelského úřadu neslouží pouze pro volby, ale usnadní vám vyřizování dalších úředních záležitostí.
Žít v zahraničí neznamená ztratit hlas. I vy se můžete aktivně zapojit do českých voleb a ovlivnit tak budoucnost své země, ať už se nacházíte kdekoli na světě.
Bořivoj Král
Časté dotazy
Mohu volit v českých volbách i ze zahraničí?
Ano, jakožto občan České republiky máte právo volit i v případě, že se nacházíte v zahraničí.
Co musím udělat pro to, abych mohl/a volit ze zahraničí?
V první řadě se musíte zaregistrovat u zastupitelského úřadu České republiky v zemi, kde se zdržujete. To můžete provést osobně nebo elektronicky. Po registraci obdržíte voličský průkaz, který vám umožní hlasovat.
Jakým způsobem můžu ze zahraničí volit?
Existují dva způsoby, jak volit ze zahraničí. První možností je hlasování poštou. Voličský lístek vám bude doručen na adresu, kterou jste uvedli při registraci. Vyplněný lístek poté zašlete zpět na zastupitelský úřad. Druhou možností je osobní hlasování na zastupitelském úřadě v době konání voleb.
Užitečné kontakty
Pro zodpovězení vašich dotazů ohledně voleb ze zahraničí se neváhejte obrátit na Ministerstvo vnitra České republiky, které je ústředním orgánem státní správy pro oblast voleb. Informace o volbách a o tom, jak volit ze zahraničí, naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Důležité informace a pomoc s volbami vám také poskytne zastupitelský úřad České republiky v zemi vašeho pobytu. Pro bližší informace o konání voleb a o volebním procesu v České republice můžete kontaktovat také Český statistický úřad. Nezapomeňte, že aktivní účast ve volbách je důležitým právem a povinností každého občana, a to i v zahraničí.
Publikováno: 10. 11. 2024
Kategorie: Politika