Volební průkaz: Jak ho získat a volit odkudkoli?
Kdo může volit v ČR
V České republice má právo volit každý občan, který dosáhl věku 18 let a není mu toto právo omezeno zákonem. Zákon omezuje volební právo například v případě některých duševních chorob. Pokud splňujete podmínky pro účast ve volbách, ale nebudete se v den voleb nacházet ve svém volebním okrsku, můžete požádat o voličský průkaz. Voličský průkaz vám umožní volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, případně na zastupitelském úřadě v zahraničí. O voličský průkaz je nutné zažádat. Žádost můžete podat osobně na obecním úřadě podle místa vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 7 dnů před volbami. Pokud žádáte o voličský průkaz v zahraničí, je lhůta pro podání žádosti delší. Žádost o voličský průkaz je možné podat i písemně nebo elektronicky. V takovém případě je nutné žádost opatřit zaručeným elektronickým podpisem.
Druhy voleb v Česku
V České republice se konají různé typy voleb, ať už jde o volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, do Senátu Parlamentu ČR, do zastupitelstev krajů, nebo do zastupitelstev obcí. Pokud se v den voleb nemůžete dostavit do své volební místnosti, máte možnost volit s voličským průkazem. Voličský průkaz vám umožní hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území ČR, a to v případě voleb do Poslanecké sněmovny a Senátu, nebo v jakémkoli volebním okrsku v rámci kraje/hlavního města Prahy u voleb do zastupitelstev krajů. Pro volby do Evropského parlamentu platí voličský průkaz dokonce v rámci celé Evropské unie. Žádost o voličský průkaz je nutné podat nejpozději 7 dní před volbami, a to osobně na obecním úřadě s rozšířenou působností dle vašeho trvalého bydliště, poštou, datovou schránkou nebo online. K žádosti není potřeba žádné zvláštní odůvodnění.
Způsob | Doba vyřízení | Možnost podání |
---|---|---|
Osobně na úřadě | Ihned | Pouze na úřadě |
Datovou schránkou | Do 5 dnů | Online |
Poštou | Do 5 dnů | Písemně |
Co je voličský průkaz
Voličský průkaz je dokument, který vás opravňuje volit mimo vaše trvalé bydliště. Pokud se v den voleb nebudete nacházet v místě trvalého bydliště, je voličský průkaz nezbytný pro to, abyste mohli odevzdat svůj hlas. Žádost o jeho vydání můžete podat na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště. Žádost je možné podat osobně nejpozději do konce úředních hodin druhého dne před volbami, v elektronické podobě s elektronickým podpisem pak nejpozději do šestého dne před volbami. K vyřízení žádosti budete potřebovat pouze občanský průkaz nebo cestovní pas. Voličský průkaz vám bude vydán ihned na počkání. S voličským průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky.
Kdy žádat o průkaz
Žádost o voličský průkaz není nic složitého a existují hned dva způsoby, jak ho získat. Důležité je ale vědět, kdy s žádostí začít. Zákon totiž stanovuje lhůty, které je nutné dodržet. Žádost podanou osobně na úřadě je nutné podat nejpozději do konce úředních hodin v pátek před konáním voleb. V případě doručení žádosti poštou je lhůta ještě kratší. Poštou musí být žádost doručena nejpozději 3 pracovní dny před konáním voleb. Pamatujte, že včasné podání žádosti je klíčové pro to, abyste mohli ve volbách uplatnit svůj hlas. Pokud nestihnete lhůtu pro podání žádosti, nebudete si moci ve volbách vybrat své zástupce.
Kam se obrátit
Pro vyřízení voličského průkazu se obraťte na obecní úřad obce s rozšířenou působností v místě vašeho trvalého bydliště. Pokud se nacházíte v zahraničí, kontaktujte zastupitelský úřad České republiky. Žádost o voličský průkaz je možné podat osobně na úřadě, a to i bez předchozí rezervace. Pokud nemáte možnost osobní návštěvy, můžete o voličský průkaz zažádat i písemně. V takovém případě je nutné žádost zaslat doporučeně a opatřit ji úředně ověřeným podpisem. Nezapomeňte, že žádost o voličský průkaz je nutné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, v případě doručení žádosti prostřednictvím zastupitelského úřadu pak nejpozději 15 dnů před prvním dnem voleb.
Formulář žádosti
Pro vyřízení voličského průkazu není stanovený oficiální formulář. Žádost si můžete podat písemně, a to buď osobně na příslušném úřadě, nebo poštou. V některých obcích je možné žádost podat i elektronicky, ověřte si to ale předem na webových stránkách vaší obce. V písemné žádosti nezapomeňte uvést všechny důležité informace: jméno a příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a adresu, kam má být voličský průkaz doručen. Dále uveďte důvod žádosti, tedy že budete v den voleb mimo místo trvalého bydliště. Nezapomeňte žádost podepsat. Pokud podáváte žádost v době, kdy už je vyhlášena volba prezidenta republiky nebo do Parlamentu ČR, uveďte i volby, kterých se chcete zúčastnit. V opačném případě bude voličský průkaz platný pro první volby, které se po jeho vydání budou konat.
Osobní podání žádosti
Voličský průkaz si můžete vyřídit i osobně. Stačí zajít na příslušný úřad – váš obecní úřad, úřad městské části nebo úřad městské části Prahy. Tam požádejte o vydání voličského průkazu. Nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, abyste prokázali svou totožnost. Úředníci si vaše údaje ověří a vystaví vám voličský průkaz. Osobní podání žádosti má jednu velkou výhodu – voličský průkaz dostanete na počkání. Nemusíte tak čekat, až vám přijde poštou.
Žádost poštou
Voličský průkaz můžete získat i zasláním žádosti poštou. Tato možnost je ideální pro ty, kteří nemají možnost osobně navštívit svůj úřad nebo podat žádost online. Žádost musí být doručena nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, pokud volíte v ČR, a 15 dní před prvním dnem voleb v případě voleb do Evropského parlamentu. V opačném případě úřad nemusí vaši žádost stihnout vyřídit. Pro podání žádosti poštou si stáhněte oficiální formulář žádosti o vydání voličského průkazu. Ten naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR. Formulář vyplňte čitelně hůlkovým písmem a nezapomeňte jej vlastnoručně podepsat. K žádosti je nutné přiložit kopii vašeho občanského průkazu nebo cestovního pasu. Poté ji zašlete na adresu vašeho obecního úřadu, městského úřadu nebo úřadu městské části, a to podle vašeho trvalého bydliště.
Lhůta pro vyřízení
Žádost o voličský průkaz je nutné podat včas, jelikož existuje lhůta pro jeho vyřízení. Obec má na vyhotovení voličského průkazu maximálně 3 dny od podání žádosti. Pokud žádáte o voličský průkaz v posledních třech dnech před volbami, lhůta se zkracuje a obec vám ho musí vydat ihned. Je tedy důležité neotálet s podáním žádosti, zvláště pokud volíte mimo své trvalé bydliště a potřebujete si vyzvednout voličský průkaz osobně. Včasným podáním žádosti předejdete komplikacím a budete mít jistotu, že stihnete včas odvolit.
Vydání voličského průkazu
Vydání voličského průkazu je nezbytné pro ty, kteří se chtějí zúčastnit voleb, ale z nějakého důvodu se nemohou dostavit do své volební místnosti. Voličský průkaz vám umožňuje volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to v případě voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a do Senátu Parlamentu České republiky, a to i v jejich prvním, nebo druhém kole. Stejně tak vám umožní hlasovat i v případě voleb do Evropského parlamentu konaných v České republice. Žádost o vydání voličského průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před dnem voleb, a to u vašeho obecního úřadu podle místa trvalého bydliště. V případě, že se v den voleb budete zdržovat v zahraničí, je lhůta pro podání žádosti prodloužena, a to na dobu neurčitou. Žádost je možné podat osobně, poštou, datovou schránkou nebo emailem s uznávaným elektronickým podpisem.
Hlasování s průkazem
Voličský průkaz vám umožňuje hlasovat v jakýchkoli volbách mimo vaši voličskou obec. Pokud tedy víte, že v den voleb nebudete ve svém bydlišti, je to ideální řešení. Žádost o voličský průkaz můžete podat osobně na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 2. pracovního dne před volbami. Nezapomeňte si s sebou vzít občanský průkaz! Pokud nestíháte osobní návštěvu, můžete o voličský průkaz požádat i písemně, a to nejpozději 7 dní před volbami. V takovém případě je nutné žádost vlastnoručně podepsat. Voličský průkaz vám bude následně doručen poštou.
Pro získání voličského průkazu stačí splnit tři jednoduché kroky: dosáhnout věku 18 let, mít české občanství a požádat o jeho vydání na příslušném úřadě.
Zdeněk Dvořáček
Ztráta průkazu
V případě ztráty, odcizení nebo poškození vašeho voličského průkazu je nezbytné co nejdříve zažádat o vydání nového průkazu. Bez platného voličského průkazu se nemůžete účastnit voleb. Žádost o vydání nového voličského průkazu můžete podat osobně na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to i bez předchozího objednání. S sebou si nezapomeňte vzít platný doklad totožnosti, například občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud nemáte trvalé bydliště na území České republiky, obraťte se na zastupitelský úřad České republiky v zemi vašeho pobytu. Vydání nového voličského průkazu podléhá správnímu poplatku.
Publikováno: 09. 11. 2024
Kategorie: Politika