Volby do obecního zastupitelstva: Kdo bude spravovat vaši obec?
- Co je obecní zastupitelstvo
- Kdo může volit a být volen
- Jak často volby probíhají
- Kandidátní listiny a strany
- Volební systém v obcích
- Průběh volebního dne
- Sčítání hlasů a výsledky
- Kompetence zastupitelstva
- Práce zastupitele obce
- Důležitost voleb pro občany
- Jak se zapojit do voleb
- Užitečné informace pro voliče
Co je obecní zastupitelstvo
Obecní zastupitelstvo je nejvyšším orgánem obce a volí ho občané v obci v přímých volbách, které se konají každé čtyři roky. Volby do obecního zastupitelstva jsou součástí voleb do místních samosprávných orgánů, v nichž se volí také senátoři, krajští zastupitelé a v některých případech i prezident republiky. Počet členů obecního zastupitelstva se liší podle počtu obyvatel obce. Obecní zastupitelstvo rozhoduje o všech důležitých věcech obce, jako jsou například rozpočet obce, vyhlášky obce, prodej obecního majetku nebo zřizování a rušení škol a kulturních zařízení. Zastupitelstvo volí ze svých řad starostu, místostarostu a radu obce, kteří řídí obec v období mezi zasedáními zastupitelstva. Občané obce se mohou zasedání zastupitelstva účastnit a vyjadřovat se k projednávaným tématům. Mohou také vznášet své dotazy a připomínky.
Kdo může volit a být volen
Obecní volby a volby do orgánů samosprávných celků představují základní kámen demokratického uspořádání státu. Právo volit a být volen patří mezi základní politická práva občanů. Kdo se ale může těchto voleb zúčastnit aktivně, tedy kdo může o složení zastupitelstev obcí a samosprávných krajů skutečně rozhodnout? Základní podmínkou pro aktivní volební právo v obecních volbách je dosažení věku 18 let v den voleb. Voliči musí být občany České republiky nebo občany členského státu Evropské unie, kteří dosáhli věku 18 let a mají v dané obci trvalý pobyt. Občané jiných států se voleb účastnit nemohou. Kromě aktivního volebního práva je pro zájemce o křeslo zastupitele důležité i právo pasivní, tedy možnost být volen. Zde jsou podmínky obdobné. Kandidát musí dovršit 18 let věku nejpozději druhý den voleb a musí splňovat stejné podmínky jako voliči, tedy být občanem ČR nebo EU s trvalým pobytem v obci.
Jak často volby probíhají
V České republice se konají volby do obecních zastupitelstev a orgánů městských částí nebo městských obvodů každé čtyři roky. Tyto volby se konají souběžně s volbami do jedné třetiny Senátu Parlamentu České republiky. Termín voleb vyhlašuje prezident republiky. Voliči volí své zástupce do zastupitelstev obcí, městysů a statutárních měst, a tam, kde jsou zřízeny, i do zastupitelstev městských částí nebo městských obvodů. Poslední volby do zastupitelstev obcí se konaly ve dnech 23. a 24. září 2022, ty příští nás tedy čekají v roce 2026. Pravidelné konání voleb je jedním ze základních pilířů demokratického zřízení a umožňuje občanům podílet se na správě věcí veřejných.
Obec | Počet obyvatel (2021) | Volební účast 2018 (%) | Volební účast 2022 (%) |
---|---|---|---|
Praha | 1 308 632 | 44,94 | 47,52 |
Brno | 382 405 | 42,07 | 45,11 |
Ostrava | 285 241 | 39,56 | 41,89 |
Kandidátní listiny a strany
V nadcházejících volbách do obecního zastupitelstva a volbách do orgánů samosprávných celků budou mít voliči možnost vybírat z kandidátních listin, které sestavily jednotlivé politické strany, hnutí či jejich koalice, případně nezávislí kandidáti. Kandidátní listiny obsahují jména kandidátů v pořadí, v jakém se budou ucházet o hlasy voličů. Počet kandidátů na každé listině je omezen podle počtu zastupitelů, kteří se v daném volebním obvodu volí. Voliči mají možnost zvolit celou kandidátní listinu nebo vybrat konkrétní kandidáty napříč listinami. V případě voleb do zastupitelstev obcí s menším počtem obyvatel mohou voliči udělit až 4 hlasy kandidátům z jedné kandidátní listiny. Volba konkrétních kandidátů umožňuje voličům ovlivnit nejenom to, která strana či hnutí bude mít v zastupitelstvu většinu, ale také to, kteří konkrétní lidé budou obec zastupovat a rozhodovat o jejím chodu.
Volební systém v obcích
V České republice se volby do obecních zastupitelstev a do orgánů městských částí nebo městských obvodů konají každé čtyři roky. Volební systém je založen na poměrném principu, což znamená, že počet mandátů, které politická strana nebo hnutí v zastupitelstvu získá, odpovídá zisku hlasů v dané obci. Voliči vybírají z kandidátních listin, které sestavují politické strany, hnutí nebo jejich koalice. Na kandidátních listinách mohou být uvedeni i nestraníci. Volič má možnost kroužkování, tedy udělení preferenčních hlasů až čtyřem kandidátům na zvolené kandidátní listině. Kandidáti s nejvyšším počtem preferenčních hlasů se pak posouvají na přední místa kandidátky. Pro rozdělení mandátů se používá metoda přepočtu hlasů, která zohledňuje volební účast a počet obyvatel obce. V obcích do 500 obyvatel se nevolí podle kandidátních listin, ale formou většinového systému, kdy voliči vybírají přímo konkrétní kandidáty.
Průběh volebního dne
Volební místnosti se otevírají v pátek v 14:00 a ve večerních hodinách, konkrétně ve 22:00, se jejich dveře pro zájemce o hlasování uzavřou. V sobotu pak mají voliči možnost vhodit svůj hlasovací lístek od 8:00 do 14:00. Po uzavření volebních místností začíná sčítání hlasů, které probíhá veřejně a za přítomnosti zástupců kandidujících subjektů. Hlasy se sčítají za každý volební obvod a každý kandidující subjekt zvlášť. Na základě sečtených hlasů se pak určuje, kolik mandátů v zastupitelstvu obce, případně v orgánech městských částí nebo samosprávných městských obvodů, jednotlivé subjekty získaly. Výsledky voleb do obecního zastupitelstva a do místní samosprávy jsou zveřejňovány průběžně na úředních deskách obcí a na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR. Kromě voleb do zastupitelstev obcí a měst se konají i volby do Senátu Parlamentu České republiky v třetině volebních obvodů.
Volby do obecního zastupitelstva nejsou jen o velkých vizích, ale především o každodenní péči o místo, kde žijeme. Jde o zeleň v ulicích, o čistotu a dostupnost školky i o to, aby se naši senioři cítili bezpečně.
Anežka Svobodová
Sčítání hlasů a výsledky
Po uzavření volebních místností v 14:00 začíná sčítání hlasů. Členové okrskových volebních komisí nejprve ověřují platnost všech odevzdaných hlasovacích lístků. Následně se hlasy pro jednotlivé kandidáty a kandidátní listiny sčítají a zapisují do volebních protokolů. Sčítání hlasů probíhá veřejně a za přítomnosti zástupců kandidujících subjektů. Ti mají právo nahlížet do všech dokumentů a kontrolovat správnost sčítání. Po sečtení všech hlasů v daném volebním okrsku se sepisuje zápis o průběhu a výsledku hlasování. Výsledky voleb do obecního zastupitelstva a do orgánů městských částí či obvodů jsou postupně zveřejňovány na úředních deskách obcí a na webových stránkách Českého statistického úřadu. Mandáty se rozdělují podle předem daných pravidel volebního systému. V případě voleb do obecního zastupitelstva se nejčastěji používá systém poměrného zastoupení. Získané mandáty jsou následně rozděleny mezi kandidáty na základě pořadí na kandidátních listinách. Po ověření a potvrzení výsledků voleb ze strany příslušných orgánů jsou nově zvolení zastupitelé svoláni na ustavující zasedání, kde složí slib a ujmou se svých funkcí.
Kompetence zastupitelstva
Zastupitelstvo obce je jedním ze základních kamenů fungování každé obce. Jeho členové, zastupitelé, jsou voleni v přímých volbách, a to na základě principu poměrného zastoupení. Volby do obecního zastupitelstva probíhají současně s volbami do zastupitelstev krajů a třetiny Senátu, a to jednou za čtyři roky. Volby do místní samosprávy jsou pro občany jedinečnou příležitostí, jak ovlivnit dění ve svém okolí. Prostřednictvím voleb dávají najevo, komu důvěřují a od koho očekávají, že bude nejlépe hájit jejich zájmy. Kompetence zastupitelstva obce jsou poměrně široké a zahrnují například schvalování rozpočtu obce, vydávání obecně závazných vyhlášek, zřizování a rušení výborů, schvalování programu rozvoje obce nebo nakládání s majetkem obce. Zastupitelstvo se schází na svém zasedání, které je veřejné. Občané se tak mohou seznámit s tím, jak zastupitelé pracují a jaká témata řeší.
Práce zastupitele obce
Zvolení do obecního zastupitelstva s sebou přináší zodpovědnost a důležitou roli v rozvoji obce. Zastupitelé, volení v volbách do obecního zastupitelstva, jsou zástupci občanů a jejich úkolem je chránit jejich zájmy a podílet se na správě obce. Práce zastupitele je různorodá a zahrnuje účast na zasedáních zastupitelstva, kde se projednávají a schvalují důležité dokumenty a rozhodnutí týkající se života v obci. Mezi ně patří například rozpočet obce, plánování a realizace investic, schvalování vyhlášek a nařízení. Volby do místní samosprávy se konají každé čtyři roky a dávají občanům možnost ovlivnit, kdo bude spravovat jejich obec. Kromě účasti na zasedáních zastupitelstva se zastupitelé často angažují v komisích a výborech, které se zabývají konkrétními oblastmi, jako je například školství, kultura, sport nebo sociální oblast. Práce zastupitele je dobrovolná a nenárokuje si plný pracovní úvazek, vyžaduje však časovou flexibilitu a ochotu věnovat se obecním záležitostem.
Důležitost voleb pro občany
Komunální volby a volby do zastupitelstev krajů jsou pro občany klíčové. Rozhodují o podobě a fungování obcí a regionů, ve kterých žijí. Prostřednictvím voleb občané přímo ovlivňují, kdo bude spravovat jejich majetek, starat se o jejich bezpečnost, rozvoj infrastruktury, školství, kultury a další oblasti života v obci či kraji. Hlasováním dávají najevo, zda jsou spokojeni se stávající politikou, nebo si přejí změnu. Volební účast je proto zásadní. Čím vyšší je účast ve volbách, tím silnější je mandát zvolených zástupců a tím lépe odráží výsledky voleb skutečnou vůli občanů. Neúčastí ve volbách dávají občané prostor pro prosazení zájmů menšin a skupin, které nemusejí mít na srdci blaho a rozvoj celého společenství.
Jak se zapojit do voleb
Zapojit se do voleb do obecního zastupitelstva a místní samosprávy je důležité, protože ovlivňujete dění ve svém okolí. Chcete mít vliv na to, jak se ve vaší obci investují peníze, jak se stará o zeleň, nebo jak funguje doprava? Pak se voleb určitě účastněte. Prvním krokem je zkontrolovat si, zda jste zapsáni v seznamu voličů. To můžete udělat na obecním úřadě nebo online. Dále se seznamte s kandidátkami a kandidáty a jejich programy. Informace o nich najdete na webových stránkách obce, v novinách nebo na sociálních sítích. Nezapomeňte, že váš hlas má váhu a může rozhodnout o budoucnosti vaší obce.
Užitečné informace pro voliče
V nadcházejících volbách do obecního zastupitelstva a volbách do orgánů samosprávných celků má každý občan možnost ovlivnit dění ve svém okolí. Volební právo mají všichni občané České republiky starší 18 let s trvalým pobytem v dané obci. K volbám se dostavte s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Na místě obdržíte od volební komise hlasovací lístky pro volby do obecního zastupitelstva a případně i pro volby do orgánů samosprávných celků, pokud se ve vaší obci konají. Na hlasovacím lístku vyznačíte křížkem kandidáta nebo kandidáty, které chcete zvolit. Pokud se spletete, můžete požádat volební komisi o vydání nového hlasovacího lístku. Vhozením obálky s vaším hlasem do volební urny se aktivně zapojíte do demokratického procesu a budete mít podíl na tom, kdo bude v příštích letech spravovat vaši obec.
Publikováno: 10. 11. 2024
Kategorie: Politika