Korupční kauza David Rath

Nás na začátku bude zajímat to, co předcházelo oné mediálně propírané kauze pana Ratha. MUDr. David Rath vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Poklidný život politika se začal černit po té, co znemožnil, v rozhovoru v Lidových novinách, pana Macka a jeho ženu. Řekl, že si Macek vzal svou manželku pro peníze. Odměněn byl fackou v přímém přenosu. Na valné hromadě České stomatologické komory byl přítomen pan Macek i David Rath. Facka od Macka přišla z nenadání a překvapený Rath se do Macka pustil také. Macek bránil čest svojí manželky. David Rath obdržel omluvu od stomatologické komory. Jeho zatím poslední kariérní působení byl post hejtmana Středočeského kraje, zde jeho proces, známý také jako Kauza Rath, začíná. David Rath je obviněn z korupce (podplácení a přijetí úplatku), za což mu hrozí až 12 let vězení. David Rath soud respektuje, ale s výrokem, že proces má být ukončen koncem roku 2014, krajně nesouhlasí. Proces se mu zdá rychlý.

Jak to všechno začalo

Korupční kauza David Rath začíná již 4. listopadu 2011, kdy bývalý policista podává trestní oznámení. Policie zjistila, že Pancová a Kott chtějí získat milióny z evropských dotací na rekonstrukci buštěhradského zámku. K tomu jim má posloužit David Rath. Na všechny aktéry byly nasazeny odposlechy. 14. květen 2012 - David Rath odchází z domu Kateřiny Pancové a Petra Kotta v Roudné u Prahy, u dveří je zadržen protikorupční policií, která otvírá krabici. Policie zjišťuje, že je zde ukryto sedm miliónů korun. David Rath je překvapený a stále opakuje, že mu bylo darováno víno, které mu věnovala Kateřina Pancová.

David Rath u soudu

Z rozhovoru, který byl poté přehrán u soudu, je zjevné, že Rath neklade odpor při zatýkání a odpovídá na všechny otázky, které mu policie klade. Jako politik měl David Rath imunitu, ta však přestává platit v době, kdy je politik přistižen při páchání jakéhokoliv trestného činu. V tu dobu se už korupční kauza David Rath dostala na první místo novinářského žebříčku. Spolu s Davidem Rathem bylo zadrženo a následně obviněno 7 lidí. Mezi nejznámější zadržené se řadí ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, která je Rathova spolupracovnice a známá. Dále byl zadržen bývalý politik ODS Petr Kott, dnes již ženatý za Kateřinu Pancovou. Svatba je také velice mediálně propíraná záležitost. To, že se Kott a Pancová vzali v době, kdy probíhal soudní proces, jen nahrává faktu, že s kauzou mají něco společného. David Rath a jeho manželka na svatbě nebyli. Rath se dozvěděl o jejich činu až z médií. Rathovi svatba nahrála do karet, stále tvrdí, že je nastrčená figurka.

Rath u soudu
MUDr. David Rath při samotném soudním řízení v Praze. Zdroj: blesk.cz

Lucie Novanská (členka představenstva ML Compet), Tomáš Mladý (obchodní ředitel Konstruktivy Branko), Jan Drážďanský (ředitel firmy Konstruktiva Branko), Ivana Salačová (majitelka společnosti FISA) a Martin Jireš (předseda představenstva firmy Puro-Klima) toto jsou jména dalších lidí zapletených do procesu nazývaného také - Korupční kauza David Rath.

Soudní proces od začátku do konce

Po zadržení před garáží v Roudné u Prahy byl Dr. Rath převezen do vazební věznice, kde ještě týž večer proběhl výslech. Šéfka poslanecké sněmovny Miroslava Němcová musela dát souhlas se zadržením. A zde nastává další zádrhel celé kauzy. Němcová totiž reagovala přehnaně rychle a podle samotného Ratha si nenechala žádný prostor pro přezkoumání celého obvinění.

Druhý den podává Rath prohlášení, ve kterém tvrdí, že nevěděl o penězích ukrytých v krabici. Týden po zadržení podává David Rath ústavní stížnost, kde nesouhlasí s vazbou. V domě Davida Ratha se při domovní prohlídce našlo dalších 10 miliónů korun, Rathovo otec tvrdí, že peníze jsou jeho.

30. května přišli advokáti Davida Ratha s tím, že na krabici od vína ani na samotných penězích, nebyly nalezeny otisky Ratha.

5. června byl Dr. Rath převezen do Poslanecké sněmovny, kde 45 minut řečnil o své nevinně. Proces David Rath nabírá na obrátkách a pan Rath je týž den vydán Poslaneckou sněmovnou k trestnímu stíhání.

Po řadě výslechů a rekonstrukcí byl David Rath po roce a půl propuštěn z vězení. Stalo se tak 11. listopadu 2013. Kauza Rath však zdaleka nekončí.

Co na kauzu říká veřejnost a David Rath?

David Rath u soudu
Soudní řízení, z levé strany: Pancová, Rath a Kott. Zdroj: lidovky.cz

Proces David Rath je mediálně propíraná kauza, kterou v ČR zná každý člověk. Ať už široká veřejnost nebo novináři, na kauzu se reaguje spíše negativně. Po zadržení jednoho muže, který 10. června 2012 pašoval z věznice fotografie Davida Ratha, se strhla divoká diskuze. Deník Blesk muži údajně nabídl za fotky 5000 Kč. Píše David Rath blog? Na internetu se můžete setkat s plno weby, které ,,Proces David Rath“ řeší, samotný David Rath nemá ve vězení přístup k internetu, tomu však nebrání, aby napsal a následně vydal knihu s názvem Přisedněte si alias Absurdní proces. Tato kniha pojednává o způsobu zacházení ve vazební věznici, o policejních a vězeňských manipulacích a lidské důstojnosti, která je ve vězení pošlapaná.

V srpnu 2014 se opět celý proces dostává do popředí bulvárních plátků, celá Kauza Rath aktuálně nevzbuzuje přílišnou důvěru. Nemoci, úrazy, nové poznatky a rychlé ukončení procesu na důvěře moc nepřidává.

Současný život Davida Ratha

V současné době je Kauza Rath v šetření. Probíhající soud musel být od srpna 2014 minimálně 3krát odročen. Jednalo se také mimo jiné o zranění Achillovy šlachy Petra Kotta. David Rath aktuálně řeší rodinné záležitosti - v polovině října totiž zemřel jeho otec pan Ratmír Rath. Mudr. Rath starší zemřel v 83 letech.

Při posledním stání se nedostavil David Rath, soud zjistil, že se v té době nacházel v nemocnici na lékařském vyšetření. Soudce Robert Pacovský, který má celý proces na starost, chce případ do konce roku 2014 uzavřít. Negativní postoj k celému procesu má od začátku samotný David Rath, nejnovější zprávy ukazují, že je přesvědčen o tom, že celá událost potřebuje více prostoru pro šetření a žádá stejné pravomoci jako každý jiný občas České republiky. David Rath a jeho manželka věří, že se celá situace vyřeší a bude spravedlivě posouzena.