David Rath - Lékař a politik

Netřeba více představovat velice známého českého lékaře a politika Davida Ratha. Dovolte mi však pár základních informací o tom muži, který získal doktorský titul a dlouhá léta strávil na interních odděleních v Pražských nemocnicích. Jaký má tedy David Rath životopis? Jeho politická kariéra začala v roce 1996 kdy se stal místopředsedou politické strany SD–LSNS. Sedm let byl prezidentem lékařské komory. Největším úspěchem byl nejspíše post hejtmana středočeského kraje. Poté přišla nechvalně známá korupční kauza David Rath, kterou začala vyšetřovat Policie České republiky. Kdy byl pan Rath obviněn z braní úplatků. Sám se k této kauze vyjadřuje jako k nastrčenému a falešnému obvinění. Rath soud však prohrál a tak musel strávit více než rok ve vazbě. V případu figuruje také Petr Kott a Kateřina Pancová. Nyní se snaží prokázat nevinu a také požaduje odškodné za špatné zacházení ve vězení a nedůstojné podmínky. Nadále je obžalován, i když mu byl vrácen pas. Teď se věnuje restauraci, kterou vlastní v Hostivici.

Život a politické úspěchy

David Rath se narodil v roce 1965. Studoval na gymnáziu kde úspěšně složil maturitní zkoušku. Jeho kroky dále směřují na 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze kde v roce 1990 získal lékařský titul a začal užívat titul před jménem Mudr. David Rath. Co se týče politické kariéry byl David Rath příznivcem ODS, ta ho ovšem nepřesvědčila a tak se poté vydal na cestu levicového politika a vstoupil do strany ČSSD. V roce 2005 byl jmenován ministrem zdravotnictví. V roce 2006 dostal David Rath pohlavek od Miroslava Macka na mimořádné valné hromadě České stomatologické komory. Pražský vrchní soud rozhodl, že je Macek povinen se Rathovi omluvit, a vyplatit mu odškodné. V roce 2008 vyhrál krajské volby a stal se hejtmanem středočeského kraje.

Rath David a jeho manželka Eva jsou svoji již několik let. Mají spolu syna Daniela, který letos oslavil 11 narozeniny. Se svou milenkou Renatou má také syna, Filipa, kterému je 13 let. Rath David a jeho synové mají pěkný vztah.

Kauza Rath

Asi největší mediálně a politicky řešená situace je tzv. Kauza Rath. David Rath byl 14. května 2012 zadržen a následně obviněn ze spáchání trestních činů poškození zájmů Evropské unie, přijetí úplatku, podplacení a sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky. Sám David Rath upozorňuje, že je obvinění nesmyslné, a vše na něj bylo nahrané. Odmítá jakákoliv tvrzení, že měl spoluúčast na braní úplatků a tvrdí, že si byl vyzvednout obuv od přítele. Policie se dostavila k prohlídce Rathovo kanceláře a do Kladenské nemocnice. David Rath zde zařídil vysoké dotace pro obnovení urgentního přijmu. Rath David byl obviněn i přes to, že měl politickou imunitu. Je zde totiž výjimka, jestliže politik spáchá trestní čin a je při něm dopaden, politická imunita se na něj nevztahuje. V Rathově případě samo zadržení nestačilo a šéfka poslanecké sněmovny Miroslava Němcová musela udělit souhlas pro zadržení, na rozhodnutí měla 24 hodin. V opačném případě by musel být Mudr Rath propuštěn.

Pravda nebo nastrčená věc

Politici ve sněmovně
MUDr. David Rath při projevu v poslanecké sněmovně v Praze. [Foto: Novinky.cz]

David Rath je přesvědčen, že Miroslava Němcová ani nepřemýšlela nad tím, jaké dopady bude mít souhlas pro vydání Ratha policii. Policie šla za Miroslavou Němcovou s informací, že se v krabici našlo pět milionů, ale v tu dobu už musela vědět, že je v krabici sedm milionů. Rath je přesvědčený, že policie vše nahrála a za Němcovou šla s předem připraveným scénářem. Dne 5.června 2012 byl David Rath vydán Poslaneckou sněmovnou k trestnímu stíhání. Pro stíhání bylo 183 poslanců. Dr. Rath se ke kauze vyjadřuje jako k politické likvidaci jeho osoby. Celou akci na něj prý nahráli a on se nemohl nijak bránit. Na návštěvě dostal krabici s vínem a když ho zatklo policejní komando v krabici našli 7 milionů korun. David Rath o penězích nic nevěděl. ,,Byl to šok, vlastně se mi v tom okamžiku zhroutil celý můj dosavadní život.“ Komentoval Rath co cítil v okamžiku zatčení.

Sázková kancelář zveřejnila on-line s názvem sázky David Rath a jeho kauzy. Lidé si tak mohou vsadit zda je tvrzení Davida Ratha pravdivé či nikoliv. Rath soud, který probíhal několik měsíců, poprosil o možnost vyjádření se k celé kauze. Řekl, že je znechucen přístupem policie, která měla vysoké pravomoci k odposlechů několik lidí. Chtěl aby byly u soudu přehrány všechny odposlechy, nakonec byly puštěny jen některé. Rozhovory Kateřiny Pancové, Petra Kotta, Ivany Salačové nebyly příliš srozumitelné.

Přisedněte si alias Absurdní proces

Kniha Přisedněte si alias Absurdní proces
P. Paroubková u křtu knihy Přisedněte si alias Absurdní proces. [Foto: ParlamentniListy.cz]

David Rath napsal ve vězení knihu s názvem Přisedněte si alias Absurdní proces. Kniha se stala okamžitě hitem. David Rath si vydělal přes 700 tisíc korun. Je v ní popisována celá kauza Rath, od začátku zadržení, až po vzetí do vazby. Nedůstojné chování za mřížemi. Nelidské chování a ponižování. Knihu vydalo nakladatelství Columbus, které spoluvlastní Petra Paroubková, manželka politika Jiřího Paroubka. ,, Kniha byla velice úspěšná“ potvrdila Petra Paroubková.

Korupční kauza David Rath se dostává do popředí všech mediálních plátků. Několik týdnů se neřeší nic jiného než Kauza David Rath. Mimořádné vysílání není vůbec ojedinělé a tak Česká republika žije životem Davida Ratha. V současné době se opět dostává do popředí soudní jednání, které by mělo během podzimu 2014 rozhodnout o trestu.

Další lidé v kauze Davida Ratha

Spolu s Davidem Rathem bylo obviněno dalších sedm lidí. Čtyři muži a tři ženy. Mezi obviněné patří ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a také bývalý člen ODS Petr Kott. Petr Kott a Kateřina Pancová se vzali v červnu roku 2014. Svatby se zúčastnila jen rodina a nejbližší. Pancová Kateřina foto ze svatby nechtěla zveřejnit, pár snímků se však na internet dostalo. Oba dva si ale svatební cestu neužili, v té době měli zabavené pasy a tak se mohli vydat jen po vlastech českých.

Kateřina a Petr Kottovi jsou považovány za hlavní aktéry kauzy Rath. Již od začátku jsou brány jako osoby blízké, to znamená že proti sobě nemusí vypovídat. Když se nyní stali manželé nadále platí, že proti sobě nevypovídají, ale při obvinění se mohou častěji navštěvovat. Ostatní lidé zapletení do korupce jsou manažeři firem nebo ředitelé, kteří se ucházeli o tendry a nebo pořádali obchodní soutěže. Soud s nimi nadále pokračuje a na podzim by se mělo rozhodnout kdo z nich a na jak dlouho půjde do vězení.

Pancová a Kott
Kateřina Pancová (vlevo) a Petr Kott (vpravo) v jednací místnosti u soudu. [Foto: Lidovky.cz]

Hejtman středočeského kraje

David Rath životopis opět přepisuje a v roce 2008 se může pyšnit titulem hejtman středočeského kraje. Je to mimořádná pozice, ve které má David Rath veliké pravomoci. David Rath aktuálně v této pozici řeší dotace na rozvoj kraje, dotace pro Kladenskou nemocnici a také bezchybný chod všech složek.

Nejvíce se podílel na zvelebení a modernizace Kladenské nemocnice a to zejména akutního přijmu. Kde se získalo několika násobné množství peněz, než v ostatních čtyřech středočeských krajských nemocnic. Dne 16. května 2012 David Rath rezignoval na post středočeského hejtmana, krajského zastupitele a vystoupil ze strany ČSSD. Odstoupil také z kandidátky ČSSD pro volby do senátu a do krajských zastupitelstev.

Aktuální stav kauzy

Jak pokračuje kauza Rath? Kauza Rath je stále v šetření. Vrchní soud 11. řijna 2013 propustil Davida Ratha z vazby. Nyní David Rath čeká na rozhodnutí soudu, zda bude odsouzen a hlavně na kolik let. Rath soud ctí a nezbývá mu nic jiného, než rozhodnutí akceptovat, i když si stále myslí, že je nevinný. David Rath novinky o stavu svého procesu bedlivě sleduje. Jedná se tu o několikaleté rozpětí, které může strávit ve vězení.

Korupční kauza David Rath bude pokračovat na podzim, kde se všichni obžalovaní dozví jestli a na jak dlouho půjdou do vězení. Kateřina Pancová, Petr Kott i David Rath dostali zpátky své pasy. Dovolenou však ani jeden z nich neplánuje. Vzhledem k mimořádnosti celé kauzy jsou neustále hlídáni a kontrolováni. Podle českého zákona mohou Rath, Kott a Pancová – Kottová dostat minimálně 8 let vězení. Kauza je stále aktuální a nevypadá to, že by byli obžalovaní zproštěni viny. V české historii je tato kauza ojedinělá také tím, že David Rath je historicky prvním odsouzeným poslancem vazebně stíhaným během výkonu mandátu.

Co dělá David Rath dnes?

Kauza Rath aktuálně už téměř vyšuměla. Novinové články se jen zřídka kdy zaplňují dalšími svědectvími a novinkami ohledně braní úplatku. David Rath a jeho manželka žijí poklidně a chrání si svoje soukromí. Momentálně se nechtějí moc vyjadřovat o novinkách spojené s touto kauzou. David Rath novinky v jeho kauze však uvítal a dostalo se na popředí, že mu byl opět vrácen pas. David Rath však neplánuje vycestovat do ciziny. Nemělo by cenu utíkat. Sám soudce Pacovský, který má případ na starost uvedl, že útěk přichází v úvahu až po vynesení rozsudku. Za těchto okolností, je prý útěk nepravděpodobný a tak i vrácení pasů za dobré chování nebylo odmítnuto.

Jednání krajského soudu o korupční kauze se již dvakrát posunul. Nejprve kvůli nemoci a posléze kvůli údajnému zranění Achillovy šlachy pana Petra Kotta. Soudce Robert Pacovský, který má případ na starost chce tuto kauzu dořešit do konce roku. Samotný Rath tvrdí, že se mu zdá proces příliš rychlý. Chce aby se k němu soud choval jako ke komukoliv jinému.

Publikováno: 17. 10. 2023

Autor: Lucie Kliková

Tagy: Rath David | kauza Rath | David Rath aktuálně | Rath soud | mudr David Rath