Potřebujete si dát od podnikání pauzu? Takhle na přerušení živnosti!

Jak Přerušit Živnost

Důvody pro přerušení živnosti

Existuje mnoho důvodů, proč se podnikatelé rozhodnou pro dočasné přerušení své živnosti. Mezi nejčastější patří mateřská či rodičovská dovolená, kdy se OSVČ chce plně věnovat rodině. Dalším častým důvodem je dlouhodobá nemoc nebo úraz, který znemožňuje podnikateli vykonávat jeho činnost. V neposlední řadě může být důvodem i studium, sezónnost podnikání nebo prostá potřeba odpočinku a načerpání nových sil. Ať už je důvod jakýkoli, je důležité si uvědomit, že proces přerušení živnosti není nijak složitý a zvládne ho každý.

Co znamená přerušení živnosti?

Přerušení živnosti je dočasné pozastavení vaší podnikatelské činnosti. Během přerušení nejste povinni platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, ale důležité je, že nesmíte vykonávat žádnou činnost, která spadá pod vaši živnost. To znamená, že nesmíte vystavovat faktury, prodávat zboží ani poskytovat služby. Přerušení živnosti je vhodné v situaci, kdy víte, že nebudete po určitou dobu podnikat, například z důvodu mateřské dovolené, nemoci nebo dlouhodobého pobytu v zahraničí. Proces přerušení podnikání je poměrně jednoduchý. Stačí podat ohlášení o přerušení živnosti na živnostenský úřad. Ohlášení můžete podat osobně, poštou nebo elektronicky. Po podání ohlášení vám živnostenský úřad vydá potvrzení o přerušení živnosti.

Aspekt Přerušení živnosti Ukončení živnosti
Možnost obnovení podnikání Ano Ne
Administrativní náročnost Nižší Vyšší
Poplatky Nižší (obvykle žádné) Vyšší (až 1000 Kč)

Na jak dlouho lze živnost přerušit?

Živnost lze v podstatě přerušit na dobu neurčitou. Neexistuje žádný zákonem stanovený limit, jak dlouho můžete mít živnost přerušenou. Důležité je, že po celou dobu přerušení nemusíte platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Pozor však, i během přerušení podnikání musíte dál plnit některé povinnosti. Mezi ně patří například podat daňové přiznání, pokud vám vznikne povinnost, nebo archivovat dokumenty. Pokud byste se rozhodli v podnikání nepokračovat, je nutné živnost ukončit. Přerušení živnosti je skvělý nástroj, jak si dát od podnikání pauzu, aniž byste o něj definitivně přišli. Ať už se chystáte na mateřskou dovolenou, chcete se věnovat jiné práci, nebo jen potřebujete na čas vypnout, přerušení živnosti vám to umožní bez zbytečných starostí. Nezapomeňte si ale před podáním oznámení o přerušení živnosti ověřit všechny své povinnosti, abyste předešli případným problémům s úřady.

Jaké formality je nutné vyřídit?

Přerušení živnosti s sebou nese nutnost vyřídit několik formalit. V první řadě je nutné ohlásit přerušení živnostenskému úřadu, a to nejpozději do 15 dnů ode dne, kdy k přerušení došlo. K ohlášení se používá formulář "Ohlášení přerušení provozování živnosti", který je dostupný na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu. Dále je nutné odhlásit se z příslušných registrů a institucí, jako je například Česká správa sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovna nebo Finanční úřad. V neposlední řadě je potřeba vypořádat se s případnými závazky, které z podnikání plynou, jako jsou například nesplacené faktury nebo dluhy vůči dodavatelům.

Přerušení živnosti: Někdy nutný krok zpět, abychom se mohli odrazit k delšímu skoku.

Zdeněk Kovář

Kde podat žádost o přerušení živnosti?

Žádost o přerušení živnosti se nepodává na žádný konkrétní úřad. Místo toho se obraťte na živnostenský úřad, kde jste svou živnost získali. Žádost je možné podat osobně, poštou nebo elektronicky. V případě osobního podání je nutné se dostavit na příslušný živnostenský úřad s platným dokladem totožnosti. Pro podání poštou je nutné vyplnit formulář žádosti a zaslat ho na adresu živnostenského úřadu. Elektronické podání je možné provést prostřednictvím datové schránky nebo s využitím elektronického podpisu. Důležité je, že během přerušení živnosti nesmíte vykonávat žádnou činnost, která je předmětem vaší živnosti. Přerušení živnosti je dočasné a je možné ji obnovit. Během přerušení živnosti nemusíte platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění.

Lhůty pro vyřízení žádosti

Délka přerušení živnosti není ze zákona nijak omezena. Živnost můžete přerušit na libovolně dlouhou dobu, a to i opakovaně. Důležité je, že po dobu přerušení nesmíte vykonávat žádnou činnost, která spadá pod vaši živnost. V opačném případě by se mohlo jednat o neoprávněné podnikání. Samotné přerušení živnosti je poměrně rychlé. Žádost se podává na živnostenském úřadě, a to buď osobně, poštou, nebo elektronicky. Pokud je žádost kompletní a bez závad, živnostenský úřad ji vyřídí do 5 pracovních dnů. Od data, které uvedete v žádosti jako den zahájení přerušení, pak nebudete moci vykonávat svou živnost.

Povinnosti během přerušení živnosti

I když máte živnost přerušenou, neznamená to, že byste neměli žádné povinnosti. Stále musíte dodržovat některé zákonné povinnosti. Během přerušení živnosti nesmíte podnikat. To znamená, že nesmíte vyvíjet žádnou činnost, která je předmětem vaší živnosti. Dále musíte i nadále plnit daňové povinnosti. To zahrnuje například podávání daňového přiznání, a to i v případě, že jste neměli žádné příjmy. Důležité je také aktualizovat své údaje. Pokud se během přerušení živnosti změní vaše adresa, telefonní číslo nebo jiný důležitý údaj, musíte o tom informovat živnostenský úřad a další instituce, jako je například finanční úřad nebo zdravotní pojišťovna. Nedodržení těchto povinností může mít za následek pokutu.

Obnovení živnostenského oprávnění

Pokud jste se rozhodli pro opětovné zahájení podnikání po přerušení živnosti, je nutné požádat o obnovení živnostenského oprávnění. Tento proces je jednodušší než zakládání nové živnosti, jelikož se nejedná o nový zápis, ale o znovuobnovení již existujícího oprávnění. Žádost o obnovení živnosti se podává na živnostenském úřadě, a to písemně, osobně nebo elektronicky s elektronickým podpisem. K žádosti je potřeba doložit doklad totožnosti. V žádosti uvedete identifikační údaje, datum, od kterého chcete živnost obnovit, a podpis. Po podání žádosti živnostenský úřad vaši žádost zpracuje a vydá vám nové osvědčení o živnostenském oprávnění. Od data uvedeného v žádosti můžete opět začít podnikat. Je důležité si uvědomit, že obnovení živnosti není automatické a je nutné o něj aktivně požádat.

Přerušení vs. ukončení živnosti

Pojďme si ujasnit rozdíl mezi přerušením a ukončením živnosti, abyste si vybrali tu správnou možnost. Přerušení živnosti je jako pauza. Svou činnost dočasně pozastavíte, ale nemusíte hned s podnikáním končit. Během přerušení neplatíte zálohy na sociální a zdravotní pojištění, ale musíte dál plnit daňové povinnosti. Ukončení živnosti je definitivní krok. Značí konec vašeho podnikání. Musíte podat žádost o zrušení živnostenského oprávnění a vypořádat se s finančními závazky. Proces přerušení podnikání je jednodušší než jeho úplné ukončení. Stačí podat oznámení na živnostenský úřad a splnit pár formalit. Zvažte proto pečlivě, která varianta je pro vás v danou chvíli výhodnější.

Užitečné tipy a rady

Před úplným ukončením podnikání zvažte, zda by pro vás nebylo výhodnější živnost pouze přerušit. Přerušení živnosti je dočasné pozastavení vaší podnikatelské činnosti na dobu určitou, maximálně však na 5 let. Během této doby nebudete muset platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, ale zároveň nebudete moci vykonávat žádnou činnost, která spadá pod vaši živnost. Proces přerušení podnikání je poměrně jednoduchý a zvládnete ho i online. Stačí vyplnit příslušný formulář a odeslat ho na živnostenský úřad. Nezapomeňte, že i během přerušení živnosti musíte vést daňovou evidenci a podat daňové přiznání, pokud vám to ukládá zákon. Pokud si nejste jistí, zda je pro vás přerušení živnosti tou správnou volbou, obraťte se na odborníka, například na daňového poradce. Ten vám s celým procesem pomůže a poradí vám, jak nejlépe postupovat.

Publikováno: 15. 11. 2024

Kategorie: podnikání