Konec podnikání? Jak ukončit živnost jednoduše a bez zbytečných kroků.

Jak Ukončit Živnost

Důvody ukončení živnosti

Existuje mnoho důvodů, proč se podnikatelé rozhodnou ukončit svou živnost. Mezi nejčastější patří:

nedostatek zakázek a s tím spojené finanční problémy,

odchod do důchodu,

změna životní situace (například narození dítěte nebo stěhování),

nespokojenost s podnikáním.

Ať už je váš důvod jakýkoli, je důležité znát správný postup, jak živnost ukončit. V opačném případě vám mohou hrozit sankce ze strany finančního úřadu a dalších institucí. Ukončení živnosti není nic složitého a zvládnete ho i sami. Důležité je podat žádost o ukončení živnosti na živnostenský úřad. Žádost je možné podat osobně, poštou nebo elektronicky. K žádosti je potřeba doložit doklad totožnosti a případně další dokumenty (například doklad o zaplacení správního poplatku). Po podání žádosti vám živnostenský úřad vydá rozhodnutí o zrušení živnostenského oprávnění.

Formulář žádosti o zrušení

Pro ukončení živnosti nestačí jen přestat podnikat. Je potřeba podat oficiální žádost o zrušení živnostenského oprávnění na živnostenském úřadě. Žádost o zrušení živnosti se podává na předepsaném formuláři, který je k dispozici na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a na všech živnostenských úřadech. Formulář obsahuje identifikační údaje podnikatele, jako je jméno, příjmení, datum narození a adresa trvalého pobytu. Dále je nutné uvést identifikační číslo osoby a adresu pro doručování, pokud se liší od adresy trvalého pobytu. V neposlední řadě je třeba specifikovat, které živnosti mají být zrušeny. Formulář musí být podepsán žadatelem, v případě zastupování na základě plné moci i zástupcem. K žádosti je nutné doložit doklad o zaplacení správního poplatku. Výše poplatku se liší v závislosti na způsobu podání žádosti. Žádost o zrušení živnosti je možné podat osobně na kterémkoliv živnostenském úřadě, poštou nebo elektronicky. V případě elektronického podání je nutné žádost podepsat uznávaným elektronickým podpisem. Po podání žádosti živnostenský úřad vaši žádost zpracuje a vydá vám rozhodnutí o zrušení živnostenského oprávnění.

Kam žádost doručit?

Žádost o ukončení živnosti se doručuje na živnostenský úřad, konkrétně na ten, v jehož obvodu máš trvalé bydliště. Není to nic složitého, stačí si najít adresu úřadu na internetu nebo se zeptat na úřadě. Důležité je, aby žádost byla doručena osobně nebo poštou. Nestačí ji jen poslat e-mailem. Pokud se rozhodneš pro osobní doručení, nezapomeň si vzít s sebou občanský průkaz. Na úřadě ti dají podepsat protokol o ukončení živnosti. Živnost pak zaniká dnem, který je v protokolu uveden. V případě, že žádost posíláš poštou, je nutné ji poslat doporučeně a s dodejkou. Dodejka ti poslouží jako doklad o tom, že úřad tvou žádost obdržel. K žádosti je potřeba přiložit i doklad o zaplacení správního poplatku. Jeho výše se liší a je dobré si ji ověřit na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

Potřebné doklady

K ukončení živnosti budete potřebovat několik dokumentů. Nezapomeňte na vyplněný formulář Živnostenský úřad - Jednotný registrační formulář, a to konkrétně oddíl C. Dále si připravte váš živnostenský list nebo výpis z obchodního rejstříku, pokud jste zapsáni. Nezapomeňte na doklad totožnosti, ať už se jedná o občanský průkaz nebo cestovní pas. V případě, že vás zastupuje jiná osoba, bude potřebovat ověřenou plnou moc. Dále je nutné doložit veškeré doklady, které se vztahují k vaší činnosti a dosud nebyly předloženy, jako například potvrzení o splnění daňových povinností. V neposlední řadě je potřeba uhradit správní poplatek. Pro plynulý průběh ukončení živnosti doporučujeme kontaktovat váš živnostenský úřad a ověřit si aktuální požadavky.

Poplatky za zrušení

Při rušení živnosti se v zásadě žádné poplatky neplatí. To znamená, že za samotný úkon ukončení živnostenského oprávnění nebudete muset na úřadě nic hradit. Je však důležité mít na paměti, že s ukončením živnosti pro vás může být spojeno několik finančních povinností. V první řadě je nutné řádně uzavřít všechny závazky vůči finančnímu úřadu, ať už se jedná o daň z příjmů, DPH nebo silniční daň. Dále je potřeba odhlásit se ze systému sociálního a zdravotního pojištění a doplatit případné nedoplatky. Nezapomeňte také na zrušení všech smluv, které jsou s vaší živností spojeny, jako jsou například nájemní smlouvy, smlouvy s dodavateli energií nebo telekomunikačními operátory.

Ukončení živnosti není jen o papírování. Je to i o bilancování, ohlédnutí se za kus života a o odvaze začít třeba zase jinak.

Zdeněk Dvořák

Lhůta pro vyřízení

Doba trvání procesu ukončení živnosti se liší v závislosti na zvolené metodě a případných komplikacích. Obecně platí, že online zrušení živnostenského oprávnění prostřednictvím portálu Živnostenského rejstříku je nejrychlejší a může trvat pouze několik dní. V případě podání žádosti osobně nebo poštou je třeba počítat s delší lhůtou, která se pohybuje okolo 5 pracovních dnů. Důležité je pamatovat na to, že lhůta pro vyřízení začíná běžet až dnem následujícím po dni, kdy byla žádost o ukončení živnosti doručena živnostenskému úřadu. V případě, že je žádost neúplná nebo obsahuje chyby, může živnostenský úřad vyzvat k jejich doplnění či opravě, což lhůtu pro vyřízení samozřejmě prodlužuje. Po ukončení živnosti je nutné ještě podat daňové přiznání a uhradit případné daňové povinnosti.

Co s rozdělanou prací?

Ukončení živnosti s sebou přináší i otázku, co s rozdělanou prací. Zákon v tomto ohledu nerozlišuje mezi dokončenými a nedokončenými zakázkami. Je tedy na vás, jak se s touto situací vypořádáte. Nejjednodušší je dokončit všechny rozdělané projekty ještě před datem ukončení živnosti. Pokud to není možné, je potřeba se s klienty domluvit na dalším postupu. Můžete jim nabídnout dokončení práce i po ukončení živnosti, a to na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. Další možností je převod zakázky na jiného podnikatele. V každém případě je důležité o všem informovat klienty a postupovat transparentně. Nezapomeňte, že i po ukončení živnosti nesete odpovědnost za závazky, které jste v souvislosti s podnikáním přijali.

Daně po ukončení

Ukončení živnosti neznamená konec starostí s daněmi. Po ukončení jste povinni podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob, a to i v případě, že jste během roku neměli žádné příjmy. Termín pro podání je standardně do konce března následujícího roku, ale pokud vám daňové přiznání zpracovává daňový poradce, máte čas do konce června. Důležité je nezapomenout také na přehledy pro správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Ty se podávají do jednoho měsíce od ukončení živnosti. V přehledech uvedete vyměřovací základ a vypočtené pojistné za období, kdy jste byli osobou samostatně výdělečně činnou. Pozor, i když jste neměli žádné příjmy, minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění se obvykle doplácí. Po podání všech dokumentů a doplacení případných nedoplatků je vaše daňová povinnost splněna.

Krok Popis Doba vyřízení (přibližně) Poplatek
1 Vyplnění žádosti o ukončení živnosti (formulář na webu živnostenského úřadu) - -
2 Doručení žádosti na živnostenský úřad (osobně, poštou, datovou schránkou) 1 den (osobně), 5 dní (poštou), 1 den (datová schránka) -
3 Vyřízení žádosti živnostenským úřadem 5 dní -
4 Odhlášení ze sociálního a zdravotního pojištění 8 dní -

Zdravotní a sociální pojištění

Ukončením živnosti vám zaniká povinnost platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Nezapomeňte ale, že je nutné podat příslušné dokumenty. Na OSSZ doručte výpis z živnostenského rejstříku a přehled o příjmech a výdajích. Na základě těchto dokumentů vám bude vypočteno konečné pojistné. Pokud jste v prodlení s platbou pojistného, může vám OSSZ nebo vaše zdravotní pojišťovna naúčtovat penále. Po ukončení živnosti se stáváte osobou bez zdanitelných příjmů (OBZP) a musíte si platit zdravotní pojištění sami. Nezapomeňte se proto včas registrovat u své zdravotní pojišťovny.

Evidence po zrušení živnosti

Po ukončení živnosti je nezbytné vědět, jak dlouho a jaké doklady uchovávat. Zákon ukládá podnikatelům povinnost archivovat vybrané dokumenty i po ukončení podnikání. Tato lhůta se liší v závislosti na typu dokumentu. Daňové doklady, účetní závěrky a další dokumenty související s daněmi je nutné archivovat po dobu 10 let od konce zdaňovacího období, kterého se týkají. V případě dokumentů souvisejících se sociálním a zdravotním pojištěním je lhůta kratší, a to 5 let. Mezi tyto dokumenty patří například přehledy o příjmech a výdajích. Důležité je pamatovat i na doklady související s majetkem, který byl používán pro podnikání. Tyto dokumenty uchovávejte po dobu 5 let od konce roku, ve kterém jste majetek přestali používat. Dodržování archivačních lhůt je důležité pro případnou kontrolu ze strany finančního úřadu, správy sociálního zabezpečení či zdravotní pojišťovny. V případě, že byste nearchiváli povinné dokumenty, hrozí vám pokuta.

Obnovení živnosti v budoucnu

A co když se po čase rozhodnete pro návrat k podnikání? Dobrá zpráva je, že obnovení živnosti není nijak složité. V podstatě se jedná o nový zápis do Živnostenského rejstříku, který probíhá na stejném principu jako při zakládání živnosti. To znamená, že budete opět potřebovat vyplnit žádost, doložit potřebné dokumenty a uhradit správní poplatek. Důležité je si uvědomit, že obnovujete živnost se stejným předmětem podnikání, jaký jste měli před ukončením. Pokud byste chtěli podnikat v jiném oboru, bude potřeba požádat o koncesi na novou živnost. Obnovení živnosti vám nezaručí automaticky stejné podmínky, jaké jste měli před jejím ukončením. Například daňové záležitosti se mohly od té doby změnit. Proto je vždy dobré se informovat u příslušných institucí o aktuálních pravidlech a povinnostech.

Publikováno: 12. 11. 2024

Kategorie: podnikání