Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí: Co potřebujete vědět?

Daňové Přiznání K Dani Z Nemovitých Věcí

Předmět daně z nemovitých věcí

Daň z nemovitých věcí se vztahuje na pozemky a stavby, které se nacházejí na území České republiky a jsou evidované v katastru nemovitostí. Předmětem daně jsou tedy všechny pozemky, ať už stavební, zemědělské, lesní nebo vodní plochy, pokud jsou zapsané v katastru nemovitostí. Stejně tak se daň vztahuje na všechny stavby spojené se zemí pevným základem, a to bez ohledu na jejich účel. Může se jednat o rodinné domy, byty, garáže, chaty, ale i o průmyslové objekty, administrativní budovy nebo stavby sloužící k podnikání. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí musí podat každý vlastník nemovitosti, a to do konce ledna následujícího roku. V daňovém přiznání uvedete všechny nemovitosti, které vlastníte k 1. lednu daného roku. Informace o daňovém přiznání k dani z nemovitých věcí, včetně formuláře a pokynů k jeho vyplnění, naleznete na webových stránkách Finanční správy České republiky.

Poplatník daně z nemovitých věcí

Poplatníkem daně z nemovitých věcí je fyzická nebo právnická osoba, která je zapsána v katastru nemovitostí jako vlastník nemovitosti. Pokud má nemovitost více vlastníků, každý z nich podává vlastní daňové přiznání. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává jednou za rok, a to do konce května. Pokud je daňové přiznání podáváno elektronicky, je lhůta pro podání prodloužena do konce června. V daňovém přiznání musí poplatník uvést všechny nemovitosti, které vlastní k 1. lednu daného roku. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí obsahuje identifikační údaje poplatníka, údaje o nemovitostech a výpočet daně. Formulář daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je k dispozici na webových stránkách Finanční správy.

Srovnání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí
Vlastnost Hodnota pro byt Hodnota pro dům
Lhůta pro podání do 31. ledna do 31. ledna
Způsob podání Elektronicky / Poštou / Osobně Elektronicky / Poštou / Osobně

Sazba daně a její výpočet

Daň z nemovitých věcí se platí z pozemků a staveb. Sazba daně se liší podle druhu nemovitosti a obce, kde se nachází. Obec může stanovit koeficient, kterým sazbu daně zvýší, maximálně však pětinásobně.

Sazba daně se u pozemků určuje podle jejich druhu a výměry. U staveb se sazba daně odvíjí od druhu stavby a její užitné plochy. Pro výpočet daně z nemovitých věcí se používá daňové přiznání. Daňové přiznání se podává nejpozději do konce května. Pokud je daňové přiznání podáváno elektronicky, je lhůta pro jeho podání prodloužena do konce června.

Lhůta pro podání daňového přiznání

Termín pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je do konce ledna následujícího roku, za který daň platíte. Pokud je poslední den lhůty sobota, neděle nebo svátek, posouvá se lhůta na nejbližší následující pracovní den. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává pouze jednou, a to v případě, že vám vznikla povinnost platit daň z nemovitých věcí, například koupí nemovitosti. Pokud se nic nemění a daň platíte dál, daňové přiznání znovu nepodáváte. Finanční úřad vám každoročně sám vypočítá daň a zašle složenku k její úhradě. Daň je splatná do konce května. Pokud je daň nižší než 30 000 Kč, můžete ji zaplatit najednou, nebo ve dvou splátkách. První splátka je splatná do konce května a druhá do konce listopadu.

Způsoby podání daňového přiznání

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí lze podat několika způsoby. Poplatníci mohou využít online formulář, který je dostupný na webových stránkách Finanční správy. Tato možnost je rychlá a pohodlná, jelikož umožňuje podat daňové přiznání z pohodlí domova. Další možností je podat daňové přiznání papírovou formou. Formulář daňového přiznání je k dispozici na všech finančních úřadech a také na webových stránkách Finanční správy, odkud si jej lze stáhnout a vytisknout. Vyplněný formulář se následně doručí na příslušný finanční úřad, a to buď osobně, poštou nebo datovou schránkou. Pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je důležité dodržet zákonem stanovenou lhůtu. Ta je standardně do konce měsíce května. Pokud je daňové přiznání podáváno daňovým poradcem, prodlužuje se lhůta do konce měsíce června.

Povinné přílohy k daňovému přiznání

K daňovému přiznání k dani z nemovitých věcí se přílohy povinně nedokládají. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává pouze na základě údajů uvedených v katastru nemovitostí. Finanční správa si všechny potřebné údaje pro vyměření daně z nemovitých věcí sama zjistí. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává pouze na tiskopisu vydaném Ministerstvem financí. Vyplněný a podepsaný tiskopis se podává elektronicky, a to prostřednictvím datové schránky, nebo v listinné podobě, a to osobně na podatelně finančního úřadu nebo poštou. Lhůta pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je stejná pro podání elektronické i listinné, a to do konce ledna následujícího roku, za který se daň platí.

Platba daně z nemovitých věcí

Daň z nemovitých věcí je splatná vždy do konce května daného roku. Pokud je však daň stanovena vyšší než 5 000 Kč, je možné ji rozdělit do dvou splátek. Druhá splátka je pak splatná do konce listopadu. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává pouze jednou, a to do konce ledna následujícího roku po nabytí nemovitosti, případně po vzniku povinnosti platit daň. Pokud se údaje v daňovém přiznání nezmění, není nutné ho v dalších letech podávat znovu. Finanční úřad na základě podaného daňového přiznání stanoví výši daně a zašle vám složenku k její úhradě. V případě, že se rozhodnete daň platit prostřednictvím SIPO, je nutné o tuto změnu požádat finanční úřad.

Sankce za pozdní podání

V případě, že nestihnete podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí v řádném termínu, hrozí vám sankce. Za každý den prodlení vám bude vyměřena pokuta. Výše pokuty se odvíjí od výše daně, kterou máte zaplatit. Čím vyšší daň, tím vyšší pokuta. Pokud daňové přiznání nepodáte ani v dodatečné lhůtě, může vám být uložena pokuta až do výše 50 000 Kč. Kromě pokuty vám také hrozí penále z nezaplacené daně. Pamatujte, že i jeden den zpoždění se počítá, proto si na podání daňového přiznání nechte dostatečnou časovou rezervu.

Možnosti prominutí daně

V určitých případech je možné požádat o prominutí daně z nemovitých věcí. To se týká například situací, kdy je nemovitost postižena živelnou pohromou nebo jinou nepředvídatelnou událostí, která znemožní její užívání. Žádost o prominutí daně se podává na příslušném finančním úřadě, a to ve lhůtě pro podání daňového přiznání, tedy do konce května. K žádosti je nutné doložit dokumenty prokazující důvod prominutí, například fotodokumentaci škod. Finanční úřad vaši žádost posoudí a rozhodne o případném prominutí daně. Prominutí daně není automatické a vždy záleží na konkrétních okolnostech případu. Informace o prominutí daně z nemovitých věcí a potřebných dokladech najdete na webových stránkách Finanční správy České republiky.

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí je nutné podat do konce května, jinak vám hrozí pokuta. Nezapomeňte na to a splňte si svou povinnost včas.

Bořivoj Král

Změny v dani z nemovitých věcí

V roce 2023 dochází k několika důležitým změnám v dani z nemovitých věcí, které ovlivní daňové přiznání. Poplatníci by si měli být vědomi těchto změn, aby předešli případným komplikacím s finanční správou. Jednou z hlavních změn je zvýšení slevy na dani z nemovitých věcí pro všechny poplatníky. Tato sleva se uplatňuje automaticky v daňovém přiznání a snižuje výslednou daňovou povinnost. Dále dochází k úpravě termínu pro podání daňového přiznání. Poplatníci, kteří podávají daňové přiznání elektronicky, mají nově více času. Je však důležité si ověřit aktuální lhůtu, aby nedošlo k sankcím za pozdní podání. Pro správné vyplnění daňového přiznání je klíčové mít k dispozici všechny potřebné informace o nemovitých věcech, jako je výměra pozemku, zastavěná plocha a další údaje. Tyto informace lze nalézt v katastru nemovitostí nebo na výpisu z listu vlastnictví. V případě nejasností je vhodné obrátit se na finanční úřad nebo daňového poradce.

Publikováno: 16. 11. 2024

Kategorie: Finance